W Senacie o innowacyjnych rozwiązaniach w opiece paliatywnej
Tagi: | Agnieszka Gorgoń-Komor, Artur Pakosz, opieka paliatywna, Parlamentarny zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia |
21 stycznia odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia, którego tematem były innowacyjne rozwiązania w opiece paliatywnej. Rozmawiano o sytuacji kadrowej personelu medycznego w tej dziedzinie, najpilniejszych działaniach organizacyjnych ze strony resortu i Narodowego Funduszu Zdrowia, aby usprawnić opiekę nad pacjentem.
Jak mówiła senator Agnieszka Gorgoń-Komor, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia, dyskusja ma za zadanie odczarowanie medycyny paliatywnej.
– To nie tylko jest medycyna terminalna, która się źle kojarzy. Medycyna paliatywna powinna być bardzo dobrze wystandaryzowana z wykorzystaniem najnowszych technologii i innowacji. Uprawianie medycyny paliatywnej powinno się kojarzyć z leczeniem bólu, ale także z nowoczesnymi terapiami. Będziemy rozmawiać o tym, czy mamy dostępność do innowacji w tym zakresie. Na forum zespołu chcemy wypracowywać pewne standardy. W Polsce ich nie mamy, są wytyczne towarzystw naukowych, ale możemy implementować określone wytyczne europejskie na nasz krajowy grunt, ponieważ chcemy, żeby nasi pacjenci mieli jak najlepszy komfort opieki. Oczywiście wiąże się to z ekonomią, finansowaniem świadczeń, ale nie możemy pozwolić na to, aby tylko to stało na przeszkodzie – stwierdziła.
Jak przekonywał Artur Pakosz, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej, żyjemy coraz dłużej, onkologia – zwłaszcza w przypadku chorych dorosłych – ma ogromne osiągnięcia, czas przeżycia chorych się wydłuża, ale w konsekwencji pojawia się wielowymiarowe cierpienie, zarówno w sferze somatycznej, jak i społecznej, socjalnej oraz duchowej.
– Przede wszystkim zależy nam na tym, aby objąć opieką paliatywną jak największą liczbę chorych, ale jednocześnie, aby było to w formie zinstytucjonalizowanej, żeby chorzy byli obejmowani różnymi formami opieki paliatywnej jak najwcześniej. Zaczynając od opieki ambulatoryjnej, przez poradnie opieki paliatywnej. Mamy w tym zakresie deklaracje Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące rozwijania poradni. Jednocześnie niezwykle istotne jest, aby zapewnić jak największej liczbie chorych dobrą opiekę domową, tak żebyśmy nie musieli przyjmować ich do opieki stacjonarnej, hospicjów stacjonarnych, oddziałów medycyny paliatywnej w szpitalach chorych, którzy rzeczywiście naprawdę tego nie wymagają – wyjaśnił.
– Chcielibyśmy, żeby hospitalizacje były uzasadnione naprawdę koniecznością kontroli objawów, których nie jesteśmy w stanie opanować w warunkach domowych, a nie dlatego, że pozostawiona sama sobie rodzina jest bezradna – dodał.
Jak podkreślił konsultant krajowy, przepisy określają, że opieka paliatywna zapewnia całodobowy dostęp do lekarza i pielęgniarki, ale te same przepisy nie precyzują, w jaki sposób ma to być realizowane. Wskazywał także na problemy związane z brakami kadrowymi.
– Rozwiązaniem, które dałoby pacjentom poczucie bezpieczeństwa, byłoby stworzenie dwukierunkowej aplikacji, wykorzystującej możliwości komunikacji komórkowej, włącznie z możliwością przesyłania zdjęć, która po zbadaniu i zebraniu wywiadu oraz przeanalizowaniu dokumentacji medycznej mogłaby zaproponować program leczenia, program pielęgniarski, rehabilitacji, wsparcia psychologicznego. Aplikacji, która mogłaby podsunąć swego rodzaju algorytm, w którym porusza się rodzina chorego, i która przewiduje scenariusze, jakie mogą zdarzyć się w chorobie – mówił Artur Pakosz.