Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zakaz sprzedaży nieletnim e-papierosów. Rząd przyjął projekt

Udostępnij:

– Rada Ministów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych – poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Ustawa wprowadza zakaz sprzedaży jedno i wielorazowych e-papierosów osobom poniżej 18 lat, także tych nie mających w swoim składzie nikotyny. Zakaz dotyczy również woreczków nikotynowych.

 Od kilku miesięcy, także dzięki państwa aktywności, dowiadujemy się i jesteśmy zbulwersowani faktem, że dzieci palą elektroniczne papierosy bez nikotyny ale jednak używają papierosów, które nawet w swoim wyglądzie niczym nie różnią się od e-papierosów z nikotyną. Co więcej, te produkty można kupić w automatach blisko szkół, czy w niemal wszystkich sklepach. Aby zapobiegać temu złemu zjawisku, jakim jest przyzwyczajanie się młodego człowieka do palenia papierosów, co – jak pokazują badania – wpływa na uzależnienie się od wyrobów tytoniowych w późniejszym okresie życia, wprowadzamy określone zmiany – powiedziała 21 stycznia podczas konferencji prasowej szefowa resortu zdrowia. W konferencji wziął udział także minister - członek Rady Ministrów Maciej Berek. 

Minister Leszczyna poinformowała, że ustawa obejmuje także zakaz sprzedaży dzieciom i młodzieży do 18 roku życia woreczków z syntetyczną nikotyną.

Ochrona najmłodszych

– Moją odpowiedzialnością jest przede wszystkim ochrona najmłodszych. Stąd w ustawie oprócz zakazu sprzedaży jednorazowych i wielorazowych e-papierosów beznikotynowych osobom do 18 roku życia, wprowadzamy także ograniczenie dotyczące miejsc, gdzie można używać takich wyrobów analogicznie do tego, jak uregulowane są papierosy tradycyjne czy e-papierosy z nikotyną  – przekazała minister Leszczyna, dodając, że zakaz palenia takich produktów będzie dotyczył jednostek oświatowych, podmiotów leczniczych, obiektów sportowych, obiektów użyteczności publicznej oraz restauracji. 

Jak podała, rząd wprowadzi także zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny w automatach i przez internet oraz zakaz ich reklamy i promocji.

– I wreszcie coś, co do tej pory nie podlegało żadnym regulacjom – mowa o płynach beznikotynowych, które dotąd nie podlegały zgłaszaniu do Biura ds. Substancji Chemicznych. Wprowadzamy zatem konieczność zgłaszania informacji o wyrobach, o składzie płynu do prezesa Biura ds. Substancji Chemicznych oraz konieczność dostosowania składu takiego płynu do obowiązujących przepisów. Nie może być w nich substancji o właściwościach rakotwórczych, mutagennych i wpływających negatywnie na funkcje rozrodcze – powiedziała minister zdrowia.

Rząd wprowadza zakaz używania e-papierosów bez nikotyny

Szefowa MZ podkreśliła, że zakaz używania e-papierosów bez nikotyny będzie obowiązywał na zasadach, które obowiązują elektroniczne papierosy z nikotyną. Ustawa wprowadza również konieczność odpowiedniego oznakowania opakowań takich wyrobów.

Leszczyna przekazała, że wprowadzane określone ustawy i przepisy techniczne muszą być notyfikowane w Komisji Europejskiej, co będzie trwało trzy miesiące. Po tym czasie projekt ustawy wróci do Sejmu, gdzie będzie procedowany. Minister wyraziła nadzieję, że „tutaj żadnej dyskusji politycznej nie będzie, bo dzieci są najważniejsze”. – Z pewnością Pan Prezydent także będzie chciał chronić zdrowie dzieci i młodzieży, więc tę ustawę podpisze – powiedziała szefowa resortu zdrowia.

Wskazała, że na dostosowanie się do nowych zasad, czyli zgłoszenie wyrobu, dostawanie składu i opakowań, producenci będą mieli sześć miesięcy.

Zakaz dodawania aromatów 

Minister Leszczyna poinformowała, że Rada Ministrów przyjęła także drugi projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu, którego celem jest dostosowanie do dyrektywy unijnej. Jak przyznała, Polska powinna przyjąć ją rok temu, 22 europejskie państwa już to zrobiły.

– Zasadą tej dyrektywy i naszego wdrożenia jest to, że producenci i importerzy nowatorskich wyrobów tytoniowych nie będą mogli dodawać do nich tak zwanych aromatów charakterystycznych. Wszyscy sprzedawcy, producenci, którzy wprowadzają do obrotu nowatorskie wyroby tytoniowe, czyli podgrzewane wyroby tytoniowe, nie będą mogli wprowadzać tych wyrobów z przeróżnymi aromatami udającymi, że pachną one jak owoce i smakują jak cukierek – mówiła minister zdrowia.

- Naszym celem jest ochrona zdrowia i nie ma lepszego sposobu na to niż ograniczanie ekonomiczne i robi to minister finansów, za co bardzo dziękuję, czyli ograniczanie dostępności ekonomicznej, fizycznej i obniżanie atrakcyjności produktu. Te trzy działania podejmujemy w naszym pakiecie zmian – powiedziała Izabela Leszczyna.



Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.