100 przeszczepienie nerki w Olsztynie

Udostępnij:
Ośrodek Transplantologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie dokonał setnego przeszczepu nerki, a tym samym zapewnił 100 nowych szans na lepsze życie!
W ostatnich dniach zespół transplantologiczny z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, pod kierunkiem chirurga transplantologa dr hab. n. med. Maciej Słupskiego, dokonał 100-nego przeszczepu nerki. 100 Pacjentem był 55- letni mężczyzna z województwa podkarpackiego.

Nie byłoby to możliwe bez zorganizowanej i ścisłej współpracy specjalistów transplantologii, chirurgii, anestezjologii i intensywnej terapii, neurochirurgii, neurologii, koordynatorów transplantacyjnych, pielęgniarek anestezjologicznych i instrumentariuszek oraz pielęgniarek opiekujących się zarówno dawcami, jak i biorcami oraz bez współpracy z ośrodkami:

- Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie – (zgłoszenie 2 dawców narządowych),
- SPZOZ MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie - (zgłoszenie 4 dawców narządowych),
- SPZOZ w Działdowie - (zgłoszenie 1 dawcy narządowego),
- Pro-Medica w Ełku - (zgłoszenie 1 dawcy narządowego),
- Szpital Powiatowy w Bartoszycach im. Jana Pawła II - (zgłoszenie 1 dawcy narządowego),
- Szpital Giżycki - (zgłoszenie 1 dawcy narządowego),
- PZOZ w Ostródzie - (zgłoszenie 1 dawcy narządowego).

Pierwszego przeszczepienia nerki w WSS w Olsztynie dokonał dr Andrzej Kobryń 27 listopada 2010 roku, wraz z dr. Piotrem Malinowski oraz z dr. Rafałem Dryznerem. To przeszczepienie otworzyło nowy rozdział zarówno w historii WSS w Olsztynie, jak i regionu.

Nie można zapomnieć o jednej z najistotniejszych kwestii: o dawcach, którzy za życia wyrazili chęć oddania swoich organów, aby ratować życie i zdrowie innym. Nie można też nie wspomnieć o ich najbliższych, którzy w ich imieniu przekazali wolę lekarzom. Dzięki tej przemyślanej i jednej z najważniejszych decyzji w życiu, mięli ogromny wpływ na historię życia innych osób. Szacuje się, że narządy jednego dawcy mogą uratować lub przedłużyć życie siedmiu osobom. I jest to dopiero początek. Od takiej woli wszystko się zaczyna.

Osoba wyrażająca zgodę na oddanie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia dla ratowania życia i przywracania zdrowia ludziom chorym może nosić przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie woli.

Takie oświadczenie woli ma charakter informacyjny i nie zwalnia lekarza, mającego zamiar pobrać narządy z obowiązku sprawdzenia w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, czy osoba ta nie wyraziła sprzeciwu za życia.
Wyniki przeszczepiania narządów są coraz lepsze, dzięki czemu rozszerzają się wskazania do leczenia tą metodą.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.