123RF

Zakazać sprzedaży gumy do żucia w kształcie papierosa – petycja

Udostępnij:

Do Sejmu wpłynęła petycja apelująca o wprowadzenie zakazu sprzedaży produktów dla dzieci imitujących wyroby tytoniowe. Chodzi o gumy do żucia w kształcie papierosa, które zdaniem autorów petycji wywołują u najmłodszych szkodliwe nawyki. Jednak dopóki w tych produktach nie ma tytoniu lub nikotyny, przeforsowanie takiego rozwiązania będzie trudne.

– Chciałbym zwrócić uwagę na inny produkt, który mimo podobnych zastrzeżeń od dłuższego czasu pozostaje szeroko dostępny w sprzedaży, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Chodzi o gumy do żucia w kształcie papierosów, sprzedawane zarówno na sztuki, jak i w opakowaniach wyglądających identycznie jak paczka papierosów. Produkt ten jest dostępny niemal wszędzie i jest przeznaczony dla dzieci. Gumy te mają nie tylko kształt papierosów, ale również funkcję „puszczania dymka”. Dzięki proszkowi umieszczonemu w gumie dzieci po dmuchnięciu w ustnik mogą wytworzyć efekt wizualny przypominający dym papierosowy – napisał autor petycji.

Petycja ma związek z dyskusją i kontrowersjami, jakie wywołało pojawienie się na rynku tzw. alkotubek – alkoholu sprzedawanego w opakowaniach niemal identycznych jak produkty przeznaczone dla dzieci. Produkt ten spotkał się z powszechną krytyką zarówno w społeczeństwie, jak i wśród polityków. 

Przeprowadzono eksperyment, w którym grupie dzieci podano takie gumy – jedynie dwójka z dziesięciu dzieci zaczęła je po prostu żuć, natomiast pozostała część symulowała palenie papierosów.

– Jestem przekonany, że produkty dla dzieci nie powinny być sprzedawane w formie i opakowaniach imitujących szkodliwe używki dla dorosłych – stwierdził autor.

Jak podkreślił, kształtują one niewłaściwe nawyki zdrowotne już od najmłodszych lat, normalizując i estetyzując zachowania, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Petycja w całości poniżej – pod dokumentem dalsza część tekstu.



Dzieci odwzorowują zachowania negatywne

– Postulat zakazu sprzedaży produktu spożywczego w kształcie papierosa jest jak najbardziej słuszny – ocenił Adam Sieradzki, psycholog, prezes Stowarzyszenia na rzecz Zdrowia Psychicznego „Sowia Przystań”. Zaznaczył, że jeśli dajemy dzieciom coś, co przypomina papierosa, to sami dajemy narzędzie do uznania, że papieros to norma.

Tak wynika z badań psychologicznych - dzieci, które bawią się w zachowania negatywne, potem w życiu dorosłym są bardziej narażone na różne faktycznie niepożądane rzeczy. 

Podobną opinię zaprezentowała Lucyna Kicińska, ekspertka programu „Wspierająca szkoła” z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego Fundacji Adamed. 

Jej zdaniem sprzedaż gum do żucia w formie papierosów może prowadzić u dzieci do normalizacji sięgania po używki, tak jak przygotowywanie e-papierosów smakowych, w kolorowych opakowaniach.

W ocenie Grzegorza Ziemniaka, prezesa zarządu w Instytucie Zdrowia i Demokracji, próba zakazu sprzedaży gumy do żucia w kształcie papierosa ma małe szanse na uregulowanie ustawowe.

Podczas październikowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny zaznaczył, że w resorcie jest gotowy projekt zakazu sprzedaży e-papierosów jednorazowych, który określił jako „daleko idący i radykalny”. Zakłada on eliminację z rynku wszelkich e-papierosów aromatyzowanych bez względu na formę. Nie wiadomo na razie, kiedy zostanie zaprezentowany. Podobnie wygląda sytuacja związana z saszetkami nikotynowymi – minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiadała, że projekt całkowicie zakazujący ich sprzedaży w Polsce został przygotowany.

Przeczytaj także: „Paczka papierosów za 27 zł”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.