13 proc. przebadanych w kampanii NEFROTEST Płońsk ma nieprawidłowe wyniki

Udostępnij:
Wyniki 43 z 324 przebadanych w trakcie drugiej akcji NEFROTEST w Płońsku odbiegają od normy. Może to oznaczać, że u tych pacjentów rozwija się choroba nerek. Zostali oni skierowani na dalszą diagnostykę. W porównaniu z wynikami zeszłorocznej akcji to znacznie więcej osób zagrożonych chorobą nerek (w 2012 r. tylko 2,5 proc. przebadanych znalazło się w grupie ryzyka).
Dzięki akcjom NEFROTEST, organizowanym przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, którym w powiecie płońskim jest Centrum Dializ Fresenius w Płońsku, możliwe jest wykrycie tych chorób we wczesnych stadiach, co przekłada się na zmniejszenie liczby osób dializowanych w Polsce.

Podczas kampanii personel laboratorium szpitalnego w Płońsku badał próbki krwi pod kątem poziomu kreatyniny z eGFR. „Kiedy jeden z tych dwóch wskaźników, kreatynina lub eGFR odbiega od normy, może to oznaczać problem z nerkami. Krew nie jest przez nie odpowiednio czyszczona z toksyn, co prowadzi do powolnego zatruwania całego organizmu. Oczywiście oprócz tych podstawowych badań potrzebny jest też szczegółowy wywiad z pacjentem, by przekonać się czy jest on w grupie podwyższonego ryzyka i ewentualnie skierować na dalsze, specjalistyczna badania” - tłumaczy dr Ewa Niemczyk, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Płońsku. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka to te cierpiące na cukrzycę, choroby krążenia, nadciśnienie, mające w rodzinie kogoś chorującego na nerki czy po 50. roku życia, czyli te, do których skierowana była tegoroczna akcja.

Szacunkowo, około 10 proc. polskiego społeczeństwa może cierpieć na przewlekłą chorobę nerek (PchN). W płońskiej akcji NEFROTEST wyniki 13 proc. przebadanych odbiegały od normy. To powyżej statystycznych wyliczeń. „Pacjenci często trafiają na naszą stację dializ, już w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Wynika, to z tego, że choroby nerek rozwijają się skrycie, nie dając żadnych widocznych objawów. Aby tego uniknąć należy regularnie badać swoją krew i mocz” – mówi dr Niemczyk.

Zainteresowanie akcją, podobnie jak w zeszłym roku, było ogromne. Podczas rejestracji telefony dzwoniły bez przerwy. Łącznie testy krwi w Centrum Dializ Fresenius w Płońsku wykonano 324 osobom. „To był bardzo ciężki, pełen pracy dzień. Jednak dzięki ogromnej determinacji i doświadczeniach z zeszłego roku udało nam się wszystkich przebadać” - mówi Luiza Bugajewska, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Płońsku.

Osoby, którym nie udało się zarejestrować, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Tegoroczna odsłona akcji została bowiem wzbogacona o dodatkowe, korzystne dla pacjentów działanie. Na terenie powiatu płońskiego lekarze rodzinni, parafie, apteki i redakcje mediów patronackich otrzymali komplety skierowań na badania krwi dla osób powyżej 50. roku życia. Warto jednak pamiętać, że badanie to możemy wykonać na własny koszt. Nie jest ono drogie, kosztuje kilkanaście złotych i można je wykonać w dowolnym laboratorium.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.