40 proc. Polaków uważa, że opieką nad seniorami powinny zająć się wyspecjalizowane firmy i osoby

Udostępnij:
Prawie połowa Polaków w żaden sposób nie pomaga seniorom – wynika z najnowszego badania Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Promedica24. Jeżeli już ich wspieramy, poświęcamy na to tylko kilka godzin dziennie.
Społeczeństwa na całym świecie starzeją się. Obecnie osób po 60. roku życia jest już 810 milionów,
a w 2050 roku będzie ich 2 miliardy. Jest to grupa, która szczególnie potrzebuje pomocy. Jednak, jak pokazuje badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie firmy Promedica24, nie może na nią szczególnie liczyć.

Robimy zakupy i zaprowadzamy do lekarza
Według najnowszego badania aż połowa Polaków (49 proc.) nie pomaga osobom starszym. Pozostali (51 proc.) deklarują wsparcie dla osób starszych przede wszystkim w bardzo podstawowym zakresie, tj. prowadzenie gospodarstwa domowego (80 proc.), załatwianie spraw u lekarza (76 proc.) i dotrzymywanie towarzystwa (73 proc.).

Wyniki jasno pokazują, że mamy mało czasu dla seniorów. Obecnie żyjemy w strasznym pędzie. Manewrujemy pomiędzy pracą, rodziną i znajomymi. Trudno wtedy znaleźć czas, aby jeszcze pomóc osobom starszym. Często nie mamy także odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, które są wymagane
w przypadku poważniejszych chorób seniorów, - mówi Dorota Machnik, Dyrektor Operacyjny z firmy Promedica24, lidera usług opieki nad seniorami w Polsce i za granicą.

Nie mamy czasu dla osób starszych
W Polsce istotną rolę odgrywa tradycja i przywiązanie. Potwierdza to badanie Millward Brown
i Promedica24, które pokazuje, że najczęściej wsparcia osobom starszym udziela rodzina (69 proc.). Jednak ilość czasu, który jesteśmy w stanie poświęcić na opiekę jest niepokojący. Aż 39 proc. z nas poświęca na nią mniej niż 5 godzin tygodniowo. Częściej takiej odpowiedzi udzielili mężczyźni. 27 proc. osób pomaga od 5 do 10 godzin, a 9 proc. od 10 do 20 godzin. Tylko 19 proc. Polaków przeznacza na opiekę nad seniorami ponad 20 godzin tygodniowo. Tyle czasu może wygospodarować prawie trzy razy więcej kobiet (27 proc.) niż mężczyzn (11 proc.).

Co więcej około 1/3 Polaków podkreśla, że pomoc osobie starszej wymaga wyrzeczeń w życiu prywatnym. Najczęściej opiekunowie seniorów nie mają czasu na urlop lub odpoczynek (24 proc.), spotkania towarzyskie (23 proc.), rozrywkę (22 proc.), a także dla najbliższej rodziny, partnera i dzieci (18 proc.).

Ciężki los seniora
Jak wskazują analizy, liczba seniorów z roku na rok będzie wzrastać. Dlatego już dziś powinniśmy zastanowić się nad poprawą jakości ich życia. Tym bardziej, że w przyszłości to my będziemy w tej sytuacji. Warto się tym zająć, zwłaszcza, że według zagranicznych analiz Polska jest na szarym końcu pod względu ochrony zdrowia seniorów. W badaniu Global AgeWatch Index znaleźliśmy się na 87. miejscu wśród 91 analizowanych krajów. W przypadku poziomu życia osób starszych, sytuacja wygląda niewiele lepiej. Uplasowaliśmy się na 62. pozycji.

Dlatego w badaniu Millward Brown i Promedica24 aż 40 proc. Polaków uważa, że opieką nad osobami starszymi powinny zająć się wyspecjalizowane firmy i osoby. W przypadku pytania o to, jaki rodzaj opieki chcielibyśmy zapewnić seniorom w swojej rodzinie i sobie, gdy będziemy starsi najczęstszą odpowiedzią jest wsparcie ze strony bliskich (w obu przypadkach 62 proc.). Natomiast drugim wyborem jest opiekun w miejscu zamieszkania (odpowiednio 24 proc. i 17 proc.).

Opieka nad osobą starszą wymaga wiele czasu i poświęcenia. Jest to także duże obciążenie psychiczne. Jednak na szczęście istnieją inne formy pomocy seniorom. Jedną z nich są profesjonalne opiekunki
i opiekunowie, którzy odciążają rodzinę, ale jednocześnie nie sprawiają, że senior czuje się odrzucony przez bliskich - mówi Dorota Machnik, dyrektor operacyjny z firmy Promedica24.

Promedica24 to lider usług opieki nad seniorami na rynku europejskim. Firma zapewnia opiekę nad niesamodzielnym członkiem rodziny już od kilku godzin dziennie. Opiekun może również zajmować się seniorem w wybrane dni, całodobowo lub zamieszkać z podopiecznym.

Niezależnie od tego na jaką formę opieki się zdecydujemy warto już teraz odwiedzić lub zadzwonić do swoich rodziców lub dziadków, złożyć życzenia z okazji ich święta i poświęcić im trochę czasu, aby wiedzieli, że nam na nich zależy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.