44 szpitale kliniczne w tarapatach finasowych

Udostępnij:
Spośród 44 szpitali klinicznych w Polsce siedem jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a siedemnastu grozi zakończenie 2012 r. na minusie. Szpitale podległe uczelniom są zadłużone i obawiają się przekształceń w spółki
Z informacji przekazanych „Rz”przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zobowiązania placówek klinicznych wynoszą teraz łącznie 634 mln zł.

-Długi oznaczają, że w 2013 r. szpitali podległych pod uniwersytety, tak samo jak nadzorowanych przez powiaty i województwa, nie ominą także przekształcenia. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej właściciel placówki medycznej będzie musiał albo spłacić długi szpitala, albo przekształcić go w spółkę prawa handlowego. Jeśli nie zdoła wykonać żadnego z tych kroków, musi placówkę zlikwidować.Przepisy nie przewidują żadnych wyjątków dla szpitali klinicznych, co oznacza, że władze uczelni, jako właściciele klinik, staną pod ścianą. Chciałyby jednak uniknąć tego scenariusz - pisze "Rzeczpospolita".

– Rektorzy nie wyobrażają sobie, by szpital kliniczny funkcjonował jako spółka. Jej celem jest generowanie zysków, a to trudno pogodzić z zadaniami, jakie ma uczelnia uniwersytecka – mówi prof. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Podkreśla, że – po pierwsze – celem szpitali klinicznych jest świadczenie wysokospecjalistycznych usług i leczenie pacjentów z ciężkimi przypadkami chorób. Po drugie – szpital kliniczny musi kształcić przyszłych lekarzy, dentystów czy pielęgniarki, a spółki nie będą miały interesu, aby przyjmować bez opłat studentów na staże.

– Uczelni z kolei nie stać na płacenie za to, bo kwoty przekazywane na cele dydaktyczne przez Ministerstwo Zdrowia są dużo niższe niż opłaty, których oczekują podległe uczelniom szpitale – zaznacza prof. Wysocki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.