8 marca: Polki żyją dłużej. Ale co to za życie

Udostępnij:
Polki żyją dłużej niż Polacy, stąd pokutujące w naszym społeczeństwie przekonanie, że kobiety cieszą się lepszym zdrowiem niż mężczyźni. Staranne przyjrzenie się statystykom pokazuje jednak raczej przygnębiający obraz jesieni życia kobiet w Polsce. Samotne, bo ich mężczyźni odeszli, niezamożne, chorujące. Wszystkim Paniom życzymy, by ten stan rzeczy zmienił się na lepsze.
Polki mają więcej chorób współistniejących, częściej umierają na choroby układu krążenia, dłużej od mężczyzn zmagają się też z tak zwanym niedołęstwem starczym – wynika z raportu Polki 50 plus – Zdrowie i jego zagrożenia, przygotowanego na zlecenie Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny.

- Celem raportu jest jednak nie tylko diagnoza, ale również poprawa sytuacji zdrowotnej kobiet w Polsce podaje ExpertPR

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów, chorobowości i inwalidztwa w krajach rozwiniętych. Z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca i inne) umiera w Polsce rocznie około 84 tys. mężczyzn oraz około 94 tys. kobiet, co stanowi około 41% wszystkich zgonów mężczyzn oraz około 52% wszystkich zgonów kobiet.

Na drugim miejscu, jeżeli chodzi o przyczyny zgonu, znajdują się choroby nowotworowe, które są przyczyną o prawie połowę mniejszej liczby zgonów. Dane te wskazują, iż najważniejszą przyczyną zgonów zarówno Polek, jak i Polaków są choroby układu krążenia.

W przedziale wieku 50 – 59 większość kobiet w Polsce posiada jeszcze małżonka i tylko co 10 – ta kobieta żyje samotnie. W kolejnej dekadzie, 60 – 69 lat, mieszkających samotnie kobiet jest już dwukrotnie więcej.
Wdowieństwo jest znacznie powszechniejsze wśród kobiet niż mężczyzn (15% w stosunku do 2,8%), ze względu na przeciętnie dłuższe ich życie. Zarówno wdowieństwo jak i odejście dzieci do własnych gospodarstw, często połączone z odejściem z rodzinnego miasta, wymagają przystosowania się do życia w innym kształcie - zmianę ról rodzinnych, struktury obowiązków, społecznych interakcji a często także samotności.

Zmiany na lepsze, życzy nasz zespół.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.