875 nowych zielonych kart dziennie

Udostępnij:
- Od początku roku w całym kraju wydano już ponad 17,5 tys. kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego - podał wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Zapewnił, że onkolodzy mogą wydawać zieloną kartę bez odsyłania pacjenta do lekarza rodzinnego - wyjaśnił tym samym wątpliwości narosłe wokół tej sprawy.
- Tzw. zielone karty wystawiać mogą jednak nie tylko lekarze POZ, ale również specjaliści w poradniach oraz lekarze prowadzący leczenie w szpitalu. Lekarze rodzinni mają prawo wystawić kartę już wtedy, gdy podejrzewają nowotwór, natomiast specjaliści zakładają ją w momencie zdiagnozowania choroby

- Specjalista nie musi odsyłać pacjenta do lekarza POZ, by ten wystawił mu "zieloną kartę" - podał Onet powołując się na wiceministra. Jego zdaniem praktyka odsyłania pacjentów to skutek niezrozumienia systemu albo niewłaściwego stosowania przepisów.

Według danych NFZ, dotychczas w całym kraju wystawiono 17 611 kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego - czyli średnio 875 dziennie. Zdecydowaną większość wydano w szpitalach (12 432). W placówkach POZ pacjentom wydano 2 819 kart, zaś w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej - 2 360.

Jak podaje portal karta jest własnością pacjenta. Świadczeniodawca ma obowiązek nieodpłatnie przekazać pacjentowi oryginał karty oraz przechowywać jej kopię. Uprawnia ona do leczenia nieobjętego limitami zawartymi w kontraktach NFZ z placówkami. Warunkiem jest dotrzymanie przez świadczeniodawców terminu maksymalnie dziewięciu tygodni od momentu postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.