Angiograf-robot Artis zeego po raz pierwszy w Polsce

Udostępnij:
Artis zeego – angiograf-robot firmy Siemens, pierwsze tego rodzaju urządzenie w Polsce – zostanie już wkrótce uruchomiony w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.
Dotychczas nie było podobnego aparatu. Zainspirowany osiągnięciami automatyki przemysłowej, Artis zeego jest pierwszym systemem, który lekarz może ustawić dokładnie tak, jak tego potrzebuje, a przy tym z daleko większą łatwością i precyzją, aniżeli jakikolwiek inny angiograf.
Ten wyjątkowy system zainstalowany zostanie w tzw. sali hybrydowej. Pojęcie to odnosi się do sali operacyjnej, w której mogą być równocześnie prowadzone zabiegi wewnątrznaczyniowe i małoinwazyjne zabiegi chirurgiczne. Wykorzystanie nowoczesnych osiągnięć techniki w aseptycznym środowisku pozwoli na wykonywanie skomplikowanych zabiegów bez konieczności przewożenia pacjenta z pracowni angiografii na salę operacyjną. Zwiększa to bezpieczeństwo tych zabiegów oraz umożliwia szybką reakcję w przypadku jakichkolwiek powikłań.
Unikalna konstrukcja ramienia nowego angiografu, aż 12 stopni swobody i wyrafinowany system antykolizyjny ułatwiają operatorowi manewrowanie wokół pacjenta, personelui dodatkowych urządzeń. Jeśli akurat nie jest wykorzystywany, Artis zeego może być zaparkowany w różnorodnych pozycjach, udostępniając chirurgom dodatkową przestrzeńi lepszy dostęp do pacjenta.
Zaletą tego systemu jest m.in. możliwość zmiany położenia środka obrotu ramienia, na którym zainstalowane są lampa rentgenowska i detektor obrazu. Pozwala to na wykonywanie angiografii rotacyjnej i obrazowania przekrojów nawet bardzo dużych struktur anatomicznych. To wszystko bez konieczności przenoszenia pacjenta do pracowni tomografii komputerowej. Dodatkową korzyścią jest fakt, że lekarz może dopasować wysokość roboczą systemu do swojego wzrostu. Redukuje to niekorzystne obciążenie kręgosłupa i ból pleców wywołany wielogodzinnym dźwiganiem fartucha z warstwą ołowiu, który chroni przed rozproszonym promieniowaniem rentgenowskim.
Zakup nowoczesnego sprzętu medycznego do sali hybrydowej za kwotę blisko 4 mln zł sfinansowany został z projektu Zintegrowane Centrum Specjalistycznej Medycyny Ratunkowej. Projekt ten realizowany jest w ramach Małopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.