Arcybiskup Jędraszewski o in vitro: - Czy jest taka instancja, która ma prawo zalegalizować zabójstwo?

Udostępnij:
Metropolita łódzki pochylił się nad kwestią in vitro. Podczas pierwszych w tym roku "Dialogów w Katedrze" (8 stycznia) mówił o tym, że dziecko to dar i błogosławieństwo od Boga, że życie zaczyna się od poczęcia i od poczęcia zasługuje na godność.
Jak czytamy na portalu "Tokfm.pl", arcybiskup odpowiadając na pytania dotyczące zapłodnienia in vitro podkreślił, że nie wszystko, co jest technicznie wykonalne jest zarazem moralnie dobre i zaapelował, by bronić się przed "mentalnością techniczną".

Arcybiskup Jędraszewski odpowiedział na pytanie dlaczego Kościół wtrąca się do ,,in vitro"? Zaznaczył, że Kościół nie wtrąca się, a żyje tym, czym żyją jego wierni. Dlatego porusza się w Kościele ważne tematy społeczne, polityczne, czy gospodarcze i ekonomiczne. Przyznał, że: - Nic, zatem co ludzkie nie jest obce Kościołowi, a Kościół to wspólnota ludzi, która przyjęła orędzie Chrystusa.

Ksiądz arcybiskup powiedział, o czym możemy przeczytać na stronie "Fronda.pl": - Czy jest taka ludzka instancja, czy jest taki parlament, który ma prawo zalegalizować zabójstwo niewinnej i bezbronnej ludzkiej istoty? Kto ma prawo powiedzieć: "Wolno zabijać", nawet: "Trzeba zabijać", tam gdzie trzeba najbardziej chronić i pomagać życiu? Zauważmy jeszcze, że przykazanie: "Nie zabijaj" zawiera w sobie nie tylko zakaz. Ono wzywa nas do określonych postaw i zachowań pozytywnych. Nie zabijaj, ale raczej chroń życie, chroń zdrowie i szanuj godność ludzką każdego człowieka, niezależnie od jego rasy czy religii, od poziomu inteligencji, stopnia świadomości czy wieku, zdrowia czy choroby.”- to wołanie Papieskie trzeba nam dziś odnieść do sytuacji, dobrze znanej sprawy prof. Chazana, który odmówił procedury aborcji prosząc matkę, aby urodziła dziecko, za co został napiętnowany przez media i władzę.

Ksiądz zauważył, że zabieg in vitro jest drogi. Powiedział, że ma też wątpliwości co do skuteczności metody in vitro. Przytaczał dane ministerstwa zdrowia, które mówią o tym, że w ramach programu sstworzono ponad 51 tys. zarodków, z czego do procedury in vitro przeznaczono 24.719, a tylko 8 tys. zakończyło się ciążą, ale z tej liczby ciąż urodziło się 3,6 tys. dzieci.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.