Arłukowicz o swoich osiągnięciach w resorcie zdrowia i ostatniej obietnicy

Udostępnij:
Ustępujący z funkcji ministra zdrowia Bartosz Arłukowicz w żołnierskim skrócie podsumował 3,5 roku prac resortu zdrowia. „Wprowadziliśmy kilkanaście kluczowych zmian, których celem było, aby droga pacjenta w systemie była łatwiejsza” – mówił. A na czym zakończył swoją misję?
Zapewniał, że wszystkie wprowadzane zmiany miały na celu poprawę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia dla pacjenta. Aby to pacjentowi było łatwiej w systemie.

Podsumowując swoje osiągnięcia w Ministerstwie Zdrowia, wymienił wprowadzenie pakietu onkologicznego, który skraca czas diagnozy choroby nowotworowej do 9 tygodni. Do tej pory ponad 122 tys. pacjentów zostało nim objętych. „98 proc. tych pacjentów otrzymało pełną diagnozę w oczekiwanym 9-tygodniowym terminie” – akcentował. Informował także, że wprowadzono 29 nowych leków w leczeniu onkologicznym.

Dalej mowa była o wprowadzeniu programu in vitro – m.in. do dzisiaj 20 tys. zarejestrowanych par, ponad 2 tys. urodzonych dzieci oraz wprowadzenie leków in vitro na listy refundacyjne.

Zdaniem Bartosza Arłukowicza, kolejne duże zmiany to refundacja – przez 3,5 roku – ponad 4 tys. leków, w tym 152 bez dopłaty pacjenta, 250 w programach lekowych, także bez dopłaty, i ponad 900 z opłatą ryczałtową 3,20 zł.

– Wprowadziliśmy także zmiany w systemie lekarza rodzinnego – wprowadziliśmy pediatrę do POZ, aby rodzice mogli decydować, czy dziecko jest leczone przez lekarza rodzinnego, czy przez pediatrę – mówił.

Wśród uproszczeń dla pacjentów ustępujący ze stanowiska minister zdrowia wyliczał m.in. to, że recepta może być ważna do 12 miesięcy. Mówił także o systemie dostępu pacjenta do lekarza.

– Zakończyliśmy okres, w którym pacjent musiał legitymować się dokumentami, aby móc skorzystać z pomocy lekarskiej. Poprzez wprowadzenie systemu eWUŚ porada lekarska udzielana jest na podstawie dowodu osobistego i następuje natychmiastowa weryfikacja uprawnień pacjenta do świadczeń medycznych – kontynuował.

Wymienił ponadto wprowadzenie możliwości leczenia pacjentów w krajach Unii Europejskiej. Ponad 1670 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie. Poinformował , że wprowadzono 17 ustaw i 293 rozporządzenia.

– Spełniłem też ostatnią obietnicę, którą składałem kilkakrotnie. Podjąłem decyzję o wprowadzeniu przepisów, które gwarantują pacjentkom poród bez bólu. Dzisiaj przekazaliśmy do konsultacji zewnętrznych zarządzenie prezesa NFZ, w którym finansujemy dodatkowo znieczulenie zewnątrzoponowe. To rzecz niezwykle dla mnie ważna, takie zakończenie całego pakietu opieki nad matką, dzieckiem, pacjentem – mówił i dodał: – Na tym kończę swoją misję.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.