Awantura o e-papierosy

Udostępnij:
Brytyjskie stowarzyszenie eSmoking Association wystąpiło do polskiego resortu zdrowia o przeanalizowanie po raz kolejny restrykcyjnych zapisów w ustawie tytoniowej dotyczących e-papierosów. E-papierosy są o 95 proc. mniej szkodliwe od wyrobów tytoniowych, twierdzi brytyjska agencja rządowa ds. zdrowia publicznego.
Jak podaje Polityka, najświeższy raport Królewskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego zaleca, żeby zachęcać palaczy do używania bezpieczniejszych i mniej szkodliwych dla zdrowia form dostarczania organizmowi nikotyny. Np. wprowadzając ustawowy przymus, by tam, gdzie prowadzi się sprzedaż wyrobów tytoniowych, były także w ofercie e-papierosy, czyli urządzenia do dostarczania nikotyny metodą bezdymną. Tymczasem projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, przygotowany przez nasze Ministerstwo Zdrowia, zmierza w odwrotną stronę. Urzędnicy jak zwykle proponują najłatwiejsze rozwiązania: zakazać.

Zdaniem eSmoking Association, dane wskazują jednoznacznie, że objęcie e-papierosów surowymi restrykcjami stosowanymi wobec papierosów i wyrobów tytoniowych będzie stanowić niczym nieuzasadnione ograniczenie wolności i praw obywateli zagwarantowanych w Konstytucji RP i prawie Unii Europejskiej - pisze Onet.pl.

- Na uwagę zasługuje też fakt, iż rząd Wielkiej Brytanii, w toku prac nad implementacją dyrektywy tytoniowej, zlecił niezależne badania naukowe na temat e-papierosów, mające stanowić uzasadnienie dla ewentualnych propozycji ustawowych. Tymczasem polski ustawodawca przygotował projekt implementacji dyrektywy uchwalonej ponad rok temu bez przeprowadzenia jakichkolwiek badań naukowych w zakresie papierosów elektronicznych, a nawet bez odwołania się do badań już istniejących. Dlatego w pełni uzasadnione jest odwołanie się w polskim procesie legislacyjnym do opracowania sporządzonego przez inny kraj członkowski UE - oświadczył Jerzy Jurczyński ze stowarzyszenia eSmoking Association, cytowany przez Onet.pl.

Europejska gospodarka traci z powodu szkodliwości nałogu i leczenia palaczy ok. 100 mld euro rocznie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.