BCC: Ustawa o in vitro uporządkuje wiele spraw

Udostępnij:
Dobrze, że Rada Ministrów w końcu przyjęła projekt ustawy o leczeniu niepłodności. Najwyższy czas by w sposób kompleksowy uregulować ustawowo leczenie niepłodności – określić zasady i warunki stosowania medycznie wspomaganej prokreacji, postępowanie z komórkami i zarodkami rozrodczymi oraz związane z tym procedury bezpieczeństwa – oceniają eksperci z BCC.
Ich zdaniem w przyjętym projekcie na podkreślenie zasługują przepisy chroniące nie tylko prawa osób leczonych z niepłodności i decydujących się na zapłodnienie metodą in vitro, ale również te, które zapewniają ochronę prawną dzieci urodzonych w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego.

Ponadto ustawa uporządkuje wiele spraw. Wprowadzi brakujące regulacje, szczegółowo określi kwestie dawstwa, pobierania, przetwarzania, testowania, przechowywania i dystrybucji komórek rozrodczych oraz zarodków przeznaczonych do stosowania w zapłodnieniu pozaustrojowym. Ureguluje kwestie dotyczące Centrów Leczenia Niepłodności oraz powołanie Rady ds. Leczenia Niepłodności. Po przyjęciu przez Radę Ministrów, ustawa trafi do Parlamentu.

„Należy mieć nadzieję, że nie zostanie „wywrócona do góry nogami”, a posłowie – niezależnie od poglądów politycznych i światopoglądowych – nie podważą medycznej i społecznej argumentacji zasadności ustawy. Parlament powinien zająć się przede wszystkim normami prawnymi wynikającymi z dyrektyw unijnych i zgodnością z Konstytucją RP” – akcentuje BCC.

Eksperci podkreślają także, że poważnego rozważenia wymagają kryteria określonych w ustawie zasad postępowania z komórkami rozrodczymi i zarodkami oraz penalizacja czynów zakazanych.

„Taka ustawa jest Polsce niezbędna i powinna wejść w życie jak najszybciej. Problem dotyczy 1,5 miliona par, nie tylko małżeństw. Dotychczas nie było ustawowej regulacji stosowania metody in vitro, za co Komisja Europejska – grożąc wysokimi karami finansowymi – wielokrotnie upominała Polskę. W projekcie ustawy uwzględniono przepisy prawa unijnego, tzw. dyrektywy tkankowej, oraz postanowienia Konwencji o ochronie praw człowieka i godności istoty ludzkiej w odniesieniu do zastosowań biologii i medycyny” – dodaje BCC.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.