Badania kliniczne leków przeciwko eboli z krwią ozdrowieńców

Udostępnij:
Badania kliniczne leczenia krwią oraz dwóch dwóch leków przeciwwirusowych blokujących zakażenie wirusem gorączki krwotocznej Ebola rozpoczną się w Afryce Zachodniej w grudniu 2014 r. Najwcześniej w lutym 2015 r. będzie wiadomo, jak bardzo testowane terapie i preparaty są skuteczne. Takie dane przekazała mediom organizacja Lekarze bez Granic. Od przyszłego miesiąca badane będą trzy metody, m. in. leczenie krwią pobraną od osób, które były zakażone i przeżyły infekcję.
"Testy te będą prowadzone przez specjalistów Instytutu Medycyny Tropikalnej w Antwerpii w ośrodku Donka Ebola w Konakry, stolicy Gwinei. Dr Johan van Griensven, który ma kierować tymi badaniami, powiedział, że prowadzone są wciąż intensywne poszukiwania osób, które przeszły zakażenie i gotowe ofiarować swą krew do testów" - informuje BBC News.

Będzie też badana terapia użycia eksperymentalnego leku przeciwwirusowego o nazwie brincidofovir, który blokuje replikację DNA drobnoustroju uniemożliwiając jego rozmnażanie się. Zaplanowano, że dwa razy w tygodniu przez pół miesiąca będzie go zażywać 140 pacjentów. Próby te mają prowadzić eksperci University of Oxford; nie ujawniono jednak, gdzie się odbędą.

Badaniom klinicznym poddany będzie opracowany przez firmę japońską lek favipiravir, który wcześniej wykazał aktywność w zwalczaniu m.in. wirusa grypy, gorączki Zachodniego i żółtej febry. Ma być badany przez specjalistów francuskiego ośrodka INSERM w Gueckedou w Gwinei.

- Badania te są niezbędne, ponieważ wciąż nie wiadomo, co jest skuteczne w leczeniu zakażenia Ebolą. U wybranych chorych stosowano już leczenie krwią oraz niektóre leki, ale nie było systematycznych obserwacji. Nie wszystkim pacjentom terapie te pomogły - mówił mediom prof. Anthony Fauci, dyrektor National Institute of Allergy and Infectious Diseases. -Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to pierwszy taki preparat będziemy mieli w połowie przyszłego roku” – twierdzi Fauci mówiąc o testach nowej szczepionki.

"Niektóre badania tzw. pierwszej fazy dotyczące szczepionek przeciwko Eboli już rozpoczęto, na razie jednak są one prowadzone głównie w USA i Europie. Próby te mają jedynie wykazać, czy użycie opracowanych terapii lub szczepionek u ludzi jest bezpieczne. Zakończą się one w grudniu 2014 r. Dopiero w drugiej fazie badań będzie można wykazać, czy skutecznie potrafią one również chronić przed EVD. Właśnie te testy planowane są w Afryce Zachodniej" - informuje PAP.

Badaniami klinicznymi objęto już 2 szczepionki. Jedna z nich to VSV-EBOV wyprodukowana przez National Microbiology Laboratory w Winnipeg w Kanadzie na licencji amerykańskiej firmy NewLink Genetics. Drugi preparat opracowała firma farmaceutyczna Glaxo SmithKline. Według oficjalnego oświadczenia GSK, prace nad nią przebiegają w wyjątkowo szybkim tempie. Pierwsze badania kliniczne rozpoczęto w Wielkiej Brytanii i na Mali.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.