Spotkanie otworzył wojewoda Jacek Kozłowski

Badanie: Czym są karmione wcześniaki w szpitalach

Udostępnij:
Z pierwszego przeprowadzonego na Mazowszu badania dotyczącego żywienia dzieci przedwcześnie urodzonych wynika, że zbyt wiele wcześniaków dokarmianych jest sztucznym pokarmem. Do tej pory nie prowadzono kompleksowych badań modelu żywienia noworodków.
Badanie przeprowadzone w 22 mazowieckich szpitalach wykazało, że 61 proc. wcześniaków jest karmionych wyłącznie mlekiem matki, a 39 proc. otrzymywało również sztuczny pokarm. Ponad połowa noworodków urodzonych przed 32 tygodniem ciąży w ogóle nie było karmionych piersią. Inne dane mówią o tym, że zbyt mało dzieci urodzonych przedwcześnie (jedynie 17 proc.) dożywianych jest alternatywnymi metodami, niezaburzającymi odruchu ssania (kubeczek, po palcu, łyżeczka) zamiast w tradycyjny sposób, tj. butelką. Ankiety przeprowadzono w celu poprawy opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem z inicjatywy wojewody Jacka Kozłowskiego i prof. Marii Borszewskiej – Kornackiej, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii. Łącznie przeprowadzono 518 ankiet. Badania realizowano od 1 października do 31 grudnia 2012 roku na oddziałach neonatologicznych, pod nadzorem pielęgniarek i położnych oraz konsultantów laktacyjnych. Uzyskane dane z ankiet pozwolą wprowadzić działania korygujące, które zwiększą udział mleka kobiecego w żywieniu dzieci przedwcześnie urodzonych. Na Mazowszu w 2012 r. na ok. 55 tys. urodzeń, przedwczesnych było około 4 tys.
- Zachęcamy mamy do dbania o laktację i do karmienia wcześniaków początkowo nawet małymi ilościami mleka. Oprócz świadomości kobiet w tym zakresie, duże znaczenie ma też wsparcie, jakiego udziela placówka medyczna. Ankiety wykazały, że udział naturalnego pokarmu w żywieniu wcześniaków zależy od tego, czy w szpitalu istnieje praktyka ściągania pokarmu – mówiła Elżbieta Nawrocka, zastępca wydziału zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, podczas prezentacji wyników badania. Zaś prof. Maria Borszewska – Kornacka, przypominała, iż dla dzieci przedwcześnie urodzonych mleko kobiece jest lekarstwem. Pomaga wyleczyć schorzenia, m.in. przewodu pokarmowego (np. martwicze zapalenie jelit), wszelkie zakażenia okresu noworodkowego oraz zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój.

Światowa Organizacja Zdrowia w sytuacjach, gdy karmienie piersią przez matkę nie jest możliwe, zaleca podawanie mleka z specjalnego banku mleka. Obecnie na świecie działa około 160 takich placówek. Na Mazowszu darczyńcami mogą być pacjentki Szpitala Klinicznego im. prof. Orłowskiego CMKP, które w okresie laktacji wyrażą zgodę oraz spełnią wszystkie kryteria protokołu honorowej dawczyni mleka. W placówce tej od 1 kwietnia 2012 r. funkcjonuje pierwszy na Mazowszu Bank Mleka Kobiecego. Już uzyskano ponad 306 litrów mleka, z którego skorzystały 304 wcześniaki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.