Stefan Romanik/Agencja Gazeta

Balicki: Mamy dwie rzeczy do zrobienia w psychiatrii

Udostępnij:
- Pierwsza to zwiększenie nakładów tak, aby dojść do średnich standardów europejskich. Chcemy, żeby za kilka lat polska psychiatria była na poziomie krajów zachodnich – powiedział Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii. - Druga to reforma – dodał.
- Jeżeli zrealizujemy to, co już rozpoczęliśmy, będziemy mieli zasadniczą zmianę w psychiatrii. Myślę o Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego, który został przyjęty w lutym 2017 r., w ramach którego uruchomiono pilotaż psychiatrii środowiskowej, który wystartował w lipcu 2018 roku i o reformie psychiatrii dziecięcej, która rusza jesienią - powiedział Balicki w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Marek Balicki zostaje pełnomocnikiem ministra zdrowia
Zadaniem Balickiego będzie inicjowanie i koordynowanie działań mających na celu reformę i rozwój opieki psychiatrycznej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Z zarządzenie ministra zdrowia z 29 lipca 2019 r. w sprawie ustanowienia pełnomocnika ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii wynika, że do zadań pełnomocnika należy:
- inicjowanie i koordynowanie działań mających na celu reformę i rozwój opieki psychiatrycznej w Rzeczypospolitej Polskiej z wyłączeniem leczenia uzależnień,
- koordynacja realizacji założeń Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w zakresie reformy opieki psychiatrycznej,
- wykonywanie innych zadań zleconych przez ministra zdrowia,
- przedstawianie ministrowi zdrowia informacji w zakresie analiz, ocen i wniosków związanych z realizacją zadań oraz propozycji w zakresie rozwiązań legislacyjnych i organizacyjno-finansowych rekomendowanych w celu rozwoju opieki psychiatrycznej.

Pełnomocnik wykona zadania, we współpracy z jednostkami zaangażowanymi w proces reformy i rozwój opieki psychiatrycznej, podległymi lub nadzorowanymi przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w szczególności z Narodowym Funduszem Zdrowia, Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a także z konsultantem krajowym w dziedzinie psychiatrii i konsultantem krajowym w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Przeczytaj także: "Pilotaż centrów zdrowia psychicznego: 4 złote więcej mieszkańca", "Wirtualna rzeczywistość i możliwości jej zastosowania w psychiatrii" i "Punktologia stosowana"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.