Bariery architektonicznie w zatrudnianiu niepełnosprawnych. Nieprzystosowana co druga firma.

Udostępnij:
Aż, co druga firma w Polsce nie jest przystosowana architektonicznie do zatrudniania osób z niepełnosprawnością, a 40 proc. pracodawców nie podejmuje działań wspierających zatrudnianie tej grupy. Zaś ponad 80 proc. pracodawców uważa, że osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności są równie zaangażowane w pracę, co ich pełnosprawni pracownicy.
Wnioski takie płyną z badania „Pracodawca na TAK”, przeprowadzonego przez Grupa Job. Uwzględniało ono zarówno punkt widzenia pracodawców, jak i pracowników. Udział wzięło ponad 1000 respondentów – pracodawców oraz pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Jak poinformowała „Gazeta Prawna” jedynie połowa badanych osób niepełnosprawnych zadeklarowała, że pracuje zawodowo. Największą barierą w zatrudnianiu kandydatów z orzeczeniem o niepełnosprawności wciąż pozostają negatywne stereotypy na temat ich zdolności do pracy. W dużej mierze wynikają z braku doświadczenia we współpracy z takimi osobami – 58 proc. odpowiedzi ankietowanych pracodawców.

Znaczącym utrudnieniem jest też niewiedza w kwestiach formalno-prawnych. 56 proc. badanych pracodawców nie zna żadnych form wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Kolejne wnioski z badania mówią o tym, że niemal połowa pracodawców (49 proc.) przyznała, że ich firma nie jest architektonicznie przystosowana do zatrudnienia osób niepełnosprawnych. A zaś 40 proc. przedsiębiorców nie podejmuje żadnych działań wspierających proces rekrutacji i zatrudnienia kandydatów z niepełnosprawnością. Blisko trzy czwarte ankietowanych przyznało, iż osoby z niepełnosprawnością są równie efektywne i zaangażowane w swoją pracę, jak ich pełnosprawni koledzy.

Zdaniem Katarzyny Rydzewskiej, wiceprezes zarządu, Grupa Job osoby z orzeczeniem często pragną udowodnić, że nie są gorsze od swoich pełnosprawnych kolegów, przy czym nie chcą być traktowane ulgowo.

– Pozytywne opinie na temat efektów ich pracy pokazują, że tak naprawdę nie odbiegają one umiejętnościami i wiedzą od swoich pełnosprawnych współpracowników. Potrzebna jest jednak dalsza, systemowa edukacja wśród pracodawców i pracowników, która pozwoli upowszechnić to przekonanie – wskazywała.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.