Bezpłatna opieka dla wszystkich ciężarnych oraz opłaty za poród pod lupą RPP

Udostępnij:
Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta przypomniała, że w Polsce każdej ciężarnej przysługuje bezpłatna opieka medyczna. RPP jednocześnie bada, czy pobierane przez szpitale opłaty za poród rodziny nie są zbyt wysokie.
- Każda kobieta w ciąży oraz w okresie porodu i połogu, posiadająca obywatelstwo polskie lub prawo stałego pobytu i zamieszkująca na terenie Polski ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Takie prawo przysługuje również pacjentkom nieubezpieczonym - stwierdza RPP. - Kobieta ciężarna ma również prawo do przeprowadzenia badań profilaktycznych obejmujących kobiety w ciąży, w tym badań prenatalnych zalecanych w grupach ryzyka i u kobiet powyżej 40. roku życia oraz do profilaktyki stomatologicznej.

Za realizację prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej placówki mogą pobierać od pacjentek opłaty rekompensujące poniesione w związku z tym koszty. Wysokość takiej opłaty ustala kierownik podmiotu leczniczego, przy czym musi ona uwzględniać tylko rzeczywiste poniesione koszty.

- Czy opłaty pobierane przez placówki medyczne za poród rodzinny ustalane są stosownie do rzeczywistych kosztów ponoszonych przez szpitale? - pyta RPP. Wyjaśni to analiza prowadzona przez rzecznika praw pacjenta. RPP pyta szpitale, w których ustalone opłaty za towarzyszenie pacjentce przy porodzie męża, partnera lub innej wybranej osoby budziły wątpliwości, o części składowe takiej opłaty, sposób wyliczenia kosztów jednostkowych za realizację prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, ewentualną możliwość umorzenia opłaty ze względu na sytuację majątkową.

Obecnie Rzecznik Praw Pacjenta oczekuje na przekazanie stanowisk przez wszystkie szpitale, jednak już teraz część placówek poinformowała o zmianie wysokości pobieranych opłat lub nawet całkowitej rezygnacji z pobierania opłat za dodatkową opiekę pielęgnacyjną.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.