Bielizna, która leczy

Udostępnij:
Laureatka IV edycji konkursu "Innowacja jest kobietą" Fundacji Kobiety Nauki, 25-letnia Emilia Frydrysiak, doktorantka na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ jest autorką projektu prototypowej bielizny wspomagającej profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych. Projekt będzie realizowany na Politechnice Łódzkiej.
Bielizna będzie wyposażona we wkładki grzejne utrzymujące bezpieczną temperaturę w miejscu terapii i poprawiające jej skuteczność. Będą to także mikrokapsuły z olejkami eterycznymi, np. z rumianku lub szałwii, z ekstraktem lub sokiem z żurawiny, które zostaną nałożone na podłoża tekstylne.

- Jest to bielizna, mająca implementowane cztery rodzaje wkładek, z czego jedna z nich posiadać będzie tekstylne elektrody grzejne. Dwie wkładki będą miały zastosowanie izolacyjne, a na samym wierzchu będzie umieszczona wkładka wymienna. To na niej będą umieszczone związki wspomagające leczenie infekcji dolnych dróg moczowych. Będą się one uwalniały pod wpływem podwyższonej temperatury dzięki elektrodom grzejnym - powiedziała PAP Emilia Frydrysiak.

To bardzo wygodne rozwiązanie, a do tego łatwe w użytkowaniu, bo np. stałe wkładki mogą być prane razem z bielizną.

Bielizna jest przeznaczona głównie dla kobiet, które 50 razy częściej niż mężczyźni cierpią na zapalenie dolnych dróg moczowych.

Projekt zostanie zgłoszony do opatentowania. Jest on częścią pracy doktorskiej młodej badaczki, która obecnie jest na pierwszym roku studiów doktoranckich na PŁ.

Na razie badania finansuje samodzielnie, ale stara się uzyskać na nie granty. Z tą myślą pojedzie na przełomie października i listopada na targi wynalazczości iENA do Norymbergi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.