Blisko 330 osób zbada się w niedzielę w Krośnie

Udostępnij:
środy zarejestrowało się 328 osób chętnych na badania osób. Niedzielne badania to jednak tylko jeden z elementów akcji społecznej NEFROTEST w Krośnie i okolicy. W ramach kampanii, lekarze rodzinni, parafie, apteki oraz media patronackie otrzymali w sumie 2000 skierowań na darmowe dla pacjentów badania nerek, dla osób powyżej 60. roku życia. Jeżeli więc komuś nie udało się zarejestrować na niedzielną akcję, ma jeszcze szansę otrzymać takie skierowanie i przebadać się za darmo.
Badania zarejestrowanych pacjentów odbędą się w niedzielę 1 września, na terenie Centrum Dializ Fresenius w Krośnie. „To bardzo dobrze świadczy o mieszkańcach Krosna i okolicznych miejscowości, że tak żywo zareagowali na akcję. Profilaktyka jest najlepszym leczeniem. Mam jednak nadzieję, że pacjentom zainteresowanie nerkami, pozostanie na dłużej w pamięci i będą wykonywać regularne badania krwi i moczu” - mówi dr Janusz Glazar, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Krośnie.

Darmowe badania to punkt kulminacyjny kampanii, która ma zwrócić uwagę na profilaktykę chorób nerek. Osoby, którym nie uda się zarejestrować telefonicznie na bezpłatne badania krwi w kampanii NERFOTEST, mają jeszcze inne drogi, by tę analizę wykonać - Centrum Dializ Fresenius w Krośnie przekazało lekarzom rodzinnym, proboszczom oraz aptekom i patronackim mediom pule skierowań na bezpłatne, nawet szersze badania, przeznaczonych dla mieszkańców powiatu wieluńskiego, którzy ukończyli 60 lat. Będą to badania poziomu kreatyniny we krwi z wyliczeniem eGFR oraz ogólne badanie moczu. Skierowania te pacjenci będą mogli wykorzystać do 14 października 2014. „Chcemy tym samym objąć badaniami jeszcze większą liczbę osób, gdyż 1 września, ze względów organizacyjnych, uda nam się przebadać ponad 300 wcześniej zarejestrowanych osób” - mówi dr Janusz Glazar, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Krośnie. Poza ramami akcji NEFROTEST można poprosić o skierowanie na takie badania swojego lekarza rodzinnego. Jeśli coś go zaniepokoi w wywiadzie z pacjentem na pewno skieruje na diagnostykę. Po trzecie - warto wiedzieć, że to tanie badanie - nawet wykonane na własny koszt będzie kosztować nie więcej niż 10 -12 zł.

Nefron wraz z regionalnym partnerem zorganizował już dwadzieścia siedem akcji NEFROTEST w całej Polsce (w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim, Ostródzie, Legnicy, Białymstoku, Pszczynie, Płońsku, Lubaniu, Tomaszowie Lubelskim, Stargardzie Szczecińskim, Gnieźnie, Jędrzejowie, Głubczycach, Ostrołęce, Bielsku-Białej, Kwidzynie, Jaśle, Limanowej, Nowym Sączu, Gorlicach, Tarnobrzegu, Kościerzynie, Nowym Targu, Świdnicy, Garwolinie i Wieluniu). Bezpłatne badania krwi przeprowadzono w grupie ponad 15 tysięcy osób w całej Polsce. Z tego, ok 10% pacjentów, których wyniki odbiegały od normy, zostało skierowanych na dalszą diagnostykę.

NEFROTEST w powiecie krośnieńskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Władysław Sułowicz – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Jan Juszczak – Starosta Krośnieński, Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna oraz Piotr Lenik – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II.
Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Krośnie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.