Blokowanie raka z dwóch stron

Udostępnij:
Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała preparat pertuzumab (PERJETA) w leczeniu HER2-dodatniego raka piersi w stadium uogólnionym do stosowania w połączeniu z trastuzumabem (HERCEPTIN) i docetakselem. To dobra wiadomość, bo w Polsce na raka piersi zapada rocznie około 15 tys. kobiet. Co piąta ma tzw. nowotwór HER2-dodatni.
Dzięki przełomowej terapii łączącej dwa leki celowane, blokujące raka z dwóch stron, można ten nowotwór obezwładnić.
Postęp w zgłębianiu wiedzy dotyczącej funkcjonowania komórek nowotworowych sprawił, że nowoczesne terapie antyrakowe oparte są na precyzyjnie opracowanych mechanizmach działania, wycelowanych w konkretny „trybik” napędzający raka. Takim napędem dla HER2-dodatniego raka piersi jest receptor HER2 – białko, które wysyła sygnały odpowiedzialne za wzrost i rozwój zdrowej komórki. Jego nadmierna ilość (nadekspresja receptora HER2 = rak HER2 - dodatni) na powierzchni komórki nowotworowej powoduje, że guz może zacząć gwałtownie rosnąć i szybciej dawać przerzuty.
Dotychczas potrafiono częściowo blokować receptor HER2, blokując jego sygnały wzrostowe. Takie zadanie miało leczenie trastuzumabem, które radykalnie poprawiło szanse na zdrowie i wyleczenie pacjentek z HER2-dodatnim wczesnym rakiem piersi.
Trastuzumab umożliwił zredukowanie ryzyka nawrotu choroby o około 50 proc. i ryzyka zgonu o około 30 proc. Jednak w chorobie uogólnionej ciągle dla około 50 proc. pacjentek z tym typem raka, mimo właściwego leczenia, w ciągu roku następowała progresja. Badania nad receptorami z rodziny HER przyniosły nowe odkrycie – receptory HER potrafią łączyć się z innymi receptorami z rodziny HER w pary i ten fakt ma wpływ negatywnie na rokowania dla pacjentek.
Pertuzumab jest kolejnym przykładem terapii personalizowanej, czyli dopasowanej do chorego. Działanie leku jest bardzo precyzyjne, wyraźnie ukierunkowane na konkretny cel – białko HER2, obecne w dużej liczbie kopii na powierzchni komórek HER2-dodatniego raka piersi. Ma dwa zadania, które skutecznie wypełnia: uniemożliwia receptorowi HER2 łączenie się z innymi receptorami (EGFR/HER1, HER3 i HER4)
na powierzchni komórki – najważniejsze jest blokowanie parowania HER2-HER3 oraz ułatwia układowi odpornościowemu walkę z rakiem poprzez niszczenie komórek nowotworowych
Dołączenie leku Perjeta (pertuzumab) do trastuzumabu, podawanego z docetakselem, (dotychczasowy standard w leczeniu HER2-dodatniego raka piersi), zwiększyło efektywność leczenia o 50 proc. Ta mieszana terapia o 50 proc. wydłuża czas przeżycia chorych bez progresji choroby, w porównaniu z dotychczas stosowanym standardem leczenia (trastuzumab + docetaksel).

- Połączenie chemioterapii oraz dwóch przeciwciał monoklonalnych, jakimi są trastuzumab i pertuzumab, ukierunkowanych na ten sam cel, czyli receptor HER2, ale działających inaczej i blokujących inną jego aktywność, dało efekt niebywałej synergii. Po raz pierwszy od wielu lat znacząco wydłużono przeżycie chorych na HER2-dodatniego uogólnionego raka piersi, w porównaniu do obecnego, standardowego leczenia: trastuzumab plus chemioterapia. Pacjentki, które otrzymają nowy, kompleksowy schemat leczenia, otrzymają również dodatkowe miesiące życia. Niezwykle ważny jest fakt, że połączenie obu terapii pertuzumab + trastuzumab ma tylko pozytywne skutki dla pacjentki: wyższą skuteczność leczenia, przy zachowaniu tej samej, dobrej jakości życia i tym samym profilu bezpieczeństwa. Każda pacjentka z tym typem raka piersi może odnieść korzyść z nowej terapii. W Polsce dotyczy to około 1800-2000 chorych - mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii CMKP w ECZ - Otwock.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.