Bonifraterskie Centrum Zdrowia

Bonifratrzy z największym niepublicznym zapleczem szpitalnym

Udostępnij:
Zakon bonifratrów, po połączeniu kilku samodzielnie działających spółek, utworzył ogólnopolską grupę medyczną. Wartość umów z Narodowym Funduszem Zdrowia zawartych przez te spółki wynosi obecnie niemal 270 mln zł.
Nowy podmiot leczniczy dysponuje największym – wśród niepublicznych placówek – zapleczem szpitalnym w kraju. To ponad 670 łóżek w kilku szpitalach oraz 2,5 tys. pracowników, w tym prawie 2 tys. lekarzy i pielęgniarek.

Konsolidacja służy wzmocnieniu sił
Bonifratrzy działają na polskim rynku medycznym od ponad 400 lat. Prowadzą szpitale, przychodnie, domy opieki, hospicja, jadłodajnie. Początkowo działali w ramach kościelnej osobowości prawnej. Jednak w związku ze zmianami na rynku świadczeń medycznych zakon – żeby móc starać się o publiczne środki na finansowanie działalności medycznej – utworzył spółki kapitałowe w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i Katowicach.

– Kiedy przyglądaliśmy się rynkowi medycznemu w skali mikro- i makroekonomicznej, śledziliśmy zmiany strukturalne, rozwój medycyny, trendy demograficzne i zestawialiśmy to z możliwościami naszych rozproszonych w kraju spółek, coraz częściej dochodziliśmy do wniosku, że jedynym sposobem na sprostanie wszystkim wyzwaniom jest połączenie sił, wzmocnienie naszych mocnych stron – wyjaśniła prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego Wioletta Niemiec.

Spółka to największe zaplecze szpitalne w kraju
Po konsolidacji spółek powstało Bonifraterskie Centrum Medyczne – ogólnopolska grupa medyczna, która w grupie niepublicznych podmiotów leczniczych dysponuje obecnie największym zapleczem szpitalnym w kraju. Wartość umów na świadczenia medyczne podpisanych przez bonifraterskie placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia sięga niemal 270 mln zł. Obecnie, po formalnym scaleniu, bonifratrzy chcą zsynchronizować w skali kraju te same rodzaje usług medycznych.

– Trzonem działalności Bonifraterskiego Centrum Medycznego są trzy szpitale – w Łodzi, w Katowicach i w Krakowie, wchodzące w skład finansowanej przez NFZ naszej sieci szpitalnej. Jednym z głównych naszych celów będzie umocnienie ich pozycji jako ośrodków wiodących w kilku dziedzinach medycyny: chirurgii naczyń i angiologii, ginekologii i położnictwa, ortopedii i okulistyki – zaznaczyła wiceprezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego Anna Żebranowicz.

Uzupełnieniem działalności szpitalnej w każdej placówce jest szerokie zaplecze diagnostyczne i ambulatoryjne; w każdym z ośrodków w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Katowicach funkcjonuje ponad 20 poradni specjalistycznych.

Zakon działa też w obszarze rehabilitacji
Bonifratrzy znani są z także z opieki rehabilitacyjnej – oprócz kilku dużych ośrodków rehabilitacji dziennej i ambulatoryjnej w Katowicach, Łodzi, Warszawie, Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu i Marysinie prowadzą dwa szpitale rehabilitacyjne – we Wrocławiu i Marysinie-Piaskach (łącznie 200 łóżek) – gdzie leczeni są pacjenci w ciężkich stanach, między innymi ze schorzeniami neurologicznymi i po udarach.

Zakon prowadzi dla seniorów Dom Geriatryczno-Rehabilitacyjny w Warszawie (85 łóżek), opiekuje się też 100 chorymi w stacjonarnym hospicjum we Wrocławiu i w oddziałach opieki paliatywnej w Łodzi i Katowicach. W katowickim Szpitalu Bonifratrów działa również wyjątkowe na mapie Polski hospicjum perinatalne, gdzie udziela się medycznego, psychologicznego i duchowego wsparcia rodzicom spodziewającym się dzieci ze zdiagnozowanymi prenatalnie wadami lub zespołami wad wrodzonych.

Na Dolnym i Górnym Śląsku zakon prowadzi też sieć hospicjów domowych – opieką objętych jest niemal 900 osób. Skala tej pomocy jest wyjątkowa w porównaniu z innymi regionami Polski – bonifratrzy w ciągu 4 lat dziesięciokrotnie zwiększyli liczbę chorych objętych opieką w hospicjach domowych, zaś pacjentami zajmuje się zespół składający się z ponad 100 osób.

Przeczytaj także: „Apel do ministra zdrowia w sprawie przepisów w ustawie o modernizacji szpitalnictwa”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.