Bruksela: Rusza druga edycja inicjatywy na rzecz innowacji w medycynie - IMI2

Udostępnij:
Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) wspólnie ze Stowarzyszeniem Europejskich Producentów Szczepionek „Vaccines Europe” oraz Stowarzyszeniem „European Biopharmaceutical Enterprises” rozpoczęła dziś inicjatywę IMI2 (Innovative Medicines Initiative) na rzecz finansowania badań w medycynie.
IMI2 to kontynuacja pierwszej edycji tego projektu, która odniosła sukces w zakresie zapewniania pacjentom dostępu do innowacyjnych rozwiązań w medycynie. IMI to partnerstwo publiczno-prywatne powstałe we współpracy Komisji Europejskiej i EFPIA. W ramach nowego programu UE „Horyzont 2020", IMI2 będzie kontynuowało dotychczasową współpracę pomiędzy przemysłem farmaceutycznym, Komisją Europejską, organizacjami badawczymi w ochronie zdrowia i pacjentami celem zwiększenia postępu w pracach naukowych służących poprawie zdrowia obywateli krajów europejskich.

W związku z uruchomieniem inicjatywy zaprezentowano strategię wsparcia dla inicjatyw partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie badań finansowanych ze środków UE. W ramach IMI2 uzyskają wsparcie odkrycia w ramach medycyny spersonalizowanej oraz będą kontynuowane badania w obszarach dotychczas niezaspokojonych potrzeb medycznych. IMI2 ma również zaadresować kontekst regulacyjny z nadzieją na szybsze przełożenie wyników badań na innowację.
EFPIA ze szczególnym zadowoleniem przyjmuje deklarację Komisji ograniczenia biurokracji, która hamuje postęp w zakresie badań prowadzonych w Unii Europejskiej. Jest to również krok, który poprawi dostęp pacjentów do innowacji w Europie.

Richard Bergström, dyr. generalny EFPIA nie ma wątpliwości, że inicjatywa IMI odniosła sukces. - Projekty dotychczas realizowane wywarły pozytywny wpływ na badania i prace rozwojowe: projekt NEWMEDS pozwolił na utworzenie największej bazy danych dotyczących badań nad schizofrenią. W ramach programu New Drugs for Bad Bugs uruchomiono projekt, którego celem jest przeciwdziałanie zagrożeniu związanemu z rosnącą opornością mikroorganizmów. W ramach projektu eTox powstaje baza danych na temat bezpieczeństwa leków, która obejmuje dostarczane przez branżę oraz ogólnodostępne dane toksykologiczne. Jest to krok w kierunku zapewnienia pacjentom większego bezpieczeństwa.

Z kolei Michel Goldman, dyrektor wykonawczy IMI przekonuje, że wcześniejsze projekty IMI pokazują, w jaki sposób wspólnie prowadzone badania mogą pomóc w zaspokajaniu głównych potrzeb związanych ze zdrowiem publicznym. - Jestem przekonany, że cieszące się zaufaniem partnerstwo z udziałem interesariuszy w zakresie opieki zdrowotnej przyczyni się do przełomowych postępów przynoszących korzyści pacjentom i całemu społeczeństwu - referował.

Máire Geoghegan-Quinn, komisarz europejski ds. badań naukowych, innowacji i nauki zaznacza, że choroby przewlekłe i zwyrodnieniowe coraz bardziej obciążają nasze systemy ochrony zdrowia.
- Druga, bardziej ambitna faza Inicjatywy na Rzecz Innowacji w Medycynie przyczyni się do rozwoju efektywnych kosztowo szczepionek, leków i terapii następnej generacji, których Europa pilnie potrzebuje – podsumował Komisarz Europejski ds. Badań Naukowych, Innowacji i Nauki
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.