By zwiększyć wyszczepialność przeciwko grypie w Polsce, trzeba zacząć od lekarzy

Udostępnij:
Rosnąca liczba zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę jak i spadający poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego w naszym kraju – przyznali uczestnicy corocznej debaty Flu Forum 2013.
Ostatni sezon epidemiczny zakończył się prawie trzykrotnym wzrostem zachorowań na grypę oraz związanych z nią hospitalizacji. Z powodu grypy zmarło 119 osób. Jednocześnie o 16 proc. spadł poziom wyszczepialności przeciw grypie, osiągając zdaniem ekspertów, katastrofalny poziom 3,75 proc.
Zdaniem specjalistów za niechęć Polaków do szczepień odpowiadają nieprawdziwe mity o szczepieniach oraz postawy wielu pracowników ochrony zdrowia.
Jak poinformował dr Ernest Kuchar z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu w sezonie 2012/2013 przeciwko grypie zaszczepiło się w Polsce jedynie 6,4 proc. pracowników ochrony zdrowia. Doradca prezydenta RP dr Maciej Piróg podkreślał, że tak niski wskaźnik wyszczepialności społeczeństwa jest pogrążający dla środowiska.
– Byłby wyższy, gdyby szczepienia przeciwko grypie były bardziej powszechne wśród polskich lekarzy i pielęgniarek. Dlatego mówiąc o profilaktyce grypy, trzeba zacząć edukację od pracowników ochrony zdrowia –mówił doradca prezydenta RP. Prof. Adam Antczak z UM w Łodzi zauważył, że lekarze mają obowiązek szczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a nie muszą szczepić się przeciwko grypie sezonowej.
Z koli główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz powiedział, że przykre jest, gdy słyszy się z ust personelu medycznego słowa: „nie będę się szczepił przeciwko grypie, ponieważ na skutek częstych kontaktów z zakażonymi pacjentami jestem uodporniony na grypę” .
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.