Chcą poprawek w karcie DiLO i nie tylko, czyli projekt zmian w pakiecie onkologicznym trafił do Sejmu

Udostępnij:
Propozycje zakładają między innymi likwidację wskaźnika wykrywalności nowotworów w POZ i uproszczenie karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Zgodnie z projektem będą też wyjątki od obowiązkowych konsyliów.
Zmiany zapowiadano od dawna. Projekt jednak dopiero w środę (23 listopada) trafił do Sejmu.

Jedną z najważniejszych zmian w pakiecie onkologicznym dotyczy konsyliów. Zgodnie z projektem nadal obowiązkowe będzie zwoływanie konsyliów, ale zostanie wprowadzona możliwość odstąpienia od tego wymogu po przedstawieniu pisemnego uzasadnienia w Karcie Diagnostyki i Leczenia onkologicznego.

Kolejne zmiany dotyczą samej karty.

Po pierwsze: według projektu, w karcie DiLO nie będzie już informacji na temat objawów, badań diagnostycznych oraz oceny tej diagnostyki. To spowoduje, że dokument, który wcześniej miał siedem stron, karta skróci się do dwóch. Informacje zawarte w nowym wzorze karty DiLO mają być jednocześnie gromadzone w systemie informatycznym udostępnionym placówkom medycznym przez NFZ.

Po drugie: do tej pory kartę DiLO w przypadku podejrzenia nowotworu mógł wydać tylko lekarz POZ. To ma się zmienić. Kartę DiLO w przypadku podejrzenia nowotworu wyda pacjentowi również lekarz specjalista.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się także na likwidację wskaźnika rozpoznawalności nowotworów złośliwych w POZ, a także rezygnuje z obowiązku sprawozdawania do NFZ kolejki pacjentów w ramach pakietu onkologicznego.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.