Chorzy na hemofilię z utrudnionym dostępem do leków

Udostępnij:
Chorym na hemofilię, którzy trafiają na oddziały ratunkowe i izby przyjęć powinno się w pierwszej kolejności podać czynnik krzepnięcia krwi, jeszcze przed rozpoczęciem procedur diagnostycznych czy leczenia. Tymczasem Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię alarmuje, że osoby zmagające się z tą chorobą nie zawsze otrzymują odpowiednią pomoc na oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć.
W Polsce jest 4,4 tys. chorych z rozpoznaną skazą krwotoczną, w tym 2,6 tys. z hemofilią.

U pacjentów z tym schorzeniem łatwo dochodzi do krwotoków, które bez podania leku są bardzo trudne do opanowania.

Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię zarejestrowało w ciągu ostatniego roku 30 podobnych przypadków. Domaga się zmiany procedur ratowania chorych na hemofilię, by w razie urazu uchronić ich przed powikłaniami i utratą życia.

Ministerstwo zdrowia zapewnia, że sytuacja poprawi się po wprowadzeniu kart ubezpieczenia zdrowotnego. Jak wyjaśnia wiceminister Piotr Warczyński, do zawartych w nich informacji będzie miał dostęp każdy lekarz, który będzie udzielał pomocy.

- Karty zaczną się pojawiać pod koniec tego roku - wyjaśnia.

Stowarzyszenie uważa jednak, że karta ubezpieczenia może nie wystarczyć i postuluje uznanie Karty chorego na hemofilię za dokument medyczny.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.