Coraz więcej lekarzy szuka wsparcia prawników

Udostępnij:
Sposoby reakcji na zastrzeżenie pacjentów co do jakości i prawidłowości usług świadczonych przez lekarzy oraz ich żądań pieniężnych, to najczęstsze problemy, z jakimi lekarze i lekarze dentyści zwracają się do prawników. Usługi asysty prawnej świadczone są na zlecenie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
Niemal 3 tys. telefonów od lekarzy i lekarzy dentystów OIL w Warszawie odebrali w czasie 11 miesięcy prawnicy kancelarii, która na zlecenie Izby zapewnia swoim członkom asystę prawną. Ponadto sporządzonych zostało 650 informacji pisemnych – opinii prawnych, informacji prawnych i dokumentów imiennych, takich jak wezwania, odpowiedzi na pozew itp.

Wsparcie prawne udzielane jest na mocy umowy między Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie i Kancelarią Dittmajer i wsp. Została zawarta na 12 miesięcy rok temu. 24 kwietnia br. Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie udzieliła pełnomocnictwa prezesowi ORL i skarbnikowi Izby do zawarcia kolejnej umowy.

– Ta usługa odbiła się pozytywnym echem – ocenił prezes Andrzej Sawoni. Zaznaczył, że z każdym miesiącem rosła liczba lekarzy, poszukujących wsparcia prawnego.

Najczęstsze problemy, z jakimi lekarze i lekarze dentyści zwracają się przez telefon do prawników to przede wszystkim pytania, dotyczące sposobu reakcji na zastrzeżenie pacjentów co do jakości i prawidłowości usług świadczonych przez lekarzy oraz ich żądań pieniężnych.

Kancelaria informuje, że w rozmowach telefonicznych poruszane są również kwestie dotyczące prawa ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, uprawnień i obowiązków wynikających z zawartych umów zobowiązaniowych oraz spraw rodzinnych i spraw spadkowych.

Zaś pisemne informacje, które sporządzili prawnicy dla uprawnionych lekarzy i lekarzy dentystów dotyczyły przede wszystkim następujących zagadnień: warunki prowadzenia działalności leczniczej, obowiązki w zakresie posiadania dokumentacji medycznej, przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o., sporządzanie lub opiniowanie umów o świadczenie usług zdrowotnych, obowiązek wykonywania poleceń służbowych oraz rozliczanie czasu pracy lekarza i zachowania okresów odpoczynku.

W ramach umowy uprawnieni mogą również spotkać się z prawnikiem kancelarii. Z takiej formy wsparcia skorzystało 100 osób. Przede wszystkim pod kątem analizy dokumentacji, w szczególności akt sądowych w postępowaniu karnym i cywilnym, poprawności prawnej umowy, oferty, sposobu przechowywania czy udostępniania dokumentacji medycznej.

Współpraca między kancelarią a Izbą zaczęła się 1 maja ubr.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.