Cukier uzależnia jak narkotyk. Należy go opodatkować.

Udostępnij:
Tak śmiałą tezę, wygłosił holenderski szef służby zdrowia Paul van der Velpen. Jego zdaniem cukier jest niebezpiecznym narkotykiem i powinien być opodatkowany jak alkohol, papierosy oraz eliminowany z diety – poinformował dailymail.co.uk. Dietetyk dr hab. Małgorzata Drywień nie zgadza się z takimi podejściem do tematu.
Cytowany przez brytyjski dziennik „Daily Mail” van der Velpen odnosi się do tego, że przybywa osób otyłych, przez co rosną koszty leczenia chorób związanych z otyłością. Jego zdaniem, choć mówi się o konieczności uprawiania ćwiczeń fizycznych, to o wiele bardziej efektywna byłaby zmiana diety przez wyeliminowanie z niej cukru. Holenderski szef służby zdrowia uważa, że jest to niemożliwe, z uwagi na łatwość, z jaką cukier uzależnia.
Dr hab. Małgorzata Drywień dietetyk z Zakładu Oceny Żywienia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w rozmowie z portalem termedia.pl odniosła się do sugestii holenderskiego szefa służby zdrowia. Jej zdaniem nie da się wyeliminować cukru z diety człowieka. Ekspert przypomina, iż cukier jest produktem naturalnym i trudno powiedzieć, że uzależnia.
– Na etapie dzisiejszej wiedzy żywieniowej, przetwórstwa żywności, ale też marketingu, – bo pojawiają się, co chwila nowe produkty – nie jest możliwe opodatkowanie cukru, tak jak alkoholu i papierosów. Głównie z punktu widzenia ekonomicznego – mówi dr. Drywień i zaznacza, że cukier jest potrzebny w diecie człowieka. Oczywiście nie w takiej ilości, w jakiej go najczęściej przyjmujemy. – Glukoza spożywana w postaci różnych cukrów, to podstawowy materiał energetyczny dla mózgu. Ludzki organizm nie jest w stanie wyprodukować glukozy z kwasów tłuszczowych. Dlatego pewną bazę cukrów musimy spożywać – dodaje.
Zaś odnosząc się do tezy, że cukier może uzależniać przyznaje, iż może, ale te osoby, które tego chcą, dokładnie tak jak, inne używki. – Wiele osób dla rozładowania stresu czy też z radości sięga po słodycze. Tu bardziej chodzi o wykształcony nawyk sięgania po nie, niż uzależnienie od cukru, jako takiego. W jedzeniu każdego produktu potrzebny jest zdrowy rozsądek – zaznacza dr Drywień. Zaleca edukację, by zmniejszyć konsumpcję produktów zawierających cukier – batony, słodycze, które m.in. są przyczyną powstawania problemu otyłości.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.