Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Czy do końca 2019 r. będzie działać 10 mln IKP? Cieszyński odpowiedział

Udostępnij:
- Plany resortu zdrowia dotyczące założenia przez pacjentów 10 mln Internetowych Kont Pacjenta do końca tego roku, jest jak najbardziej realny - zapewnił wiceminister Janusz Cieszyński. - Chcemy udostępniać dokumentację medyczną, informacje o receptach, skierowaniach i wszystkim, co system zdrowotny wie na temat pacjenta - dodał.
- Jeśli chodzi o pacjentów, patrzymy na trendy europejskie. One są jednoznaczne. Pacjenci chcą mieć więcej dokładnych informacji na temat swojego stanu zdrowia. A my nie chcemy, żeby czerpali je z internetu i nieautoryzowanych źródeł. Chcemy udostępniać dokumentację medyczną, informacje o receptach, skierowaniach i wszystkim, co system zdrowotny wie na temat pacjenta, a oprócz tego wzbogacić to o szereg informacji z zakresu profilaktyki, bo dużo łatwiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć – powiedział wiceminister w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Cieszyński przyznał, że plany resortu zdrowia dotyczące założenia przez pacjentów 10 mln IKP do końca tego roku, jest jak najbardziej realny.

- Liczymy też na to, że we współpracy z ministrem finansów zostanie wydane rozporządzenie, które dopuści komercyjnych dostawców tożsamości. To miało być jedno ze źródeł dopływu pacjentów. Chcemy też pozwolić gabinetom lekarskim potwierdzać tożsamość i zakładać konta w gabinecie. NFZ, ZUS, tak naprawdę każda placówka publiczna powinny wspierać wyzwanie, jakim jest dojście do liczby 10 mln kont pacjenta” – powiedział Cieszyński.

Polska potegą
- Liczymy, że już wkrótce będziemy jednym z liderów wdrażania narodowego systemu e-zdrowia wśród dużych państw europejskich – powiedział wiceminister Janusz Cieszyński w rozmowie z "Rzeczpospolitą" w grudniu 2018 roku.

- Pierwszy pilotaż e-recepty miał miejsce w Szwecji w 1981 r. Mówimy więc o rozwiązaniach, które nie są żadną nowością. Te rozwiązania przyjęły się najlepiej w krajach skandynawskich jak Dania, Szwecja czy Estonia. Dziś każdy kraj w Europie jest na jakimś etapie wdrażania narodowego systemu e-zdrowia. Z dużych krajów Brytyjczycy mają już ponad 60 proc. recept wystawianych w formie elektronicznej. Liczę, że Polska już wkrótce będzie jednym z liderów wśród dużych państw - przyznał Cieszyński. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że na razie jesteśmy poniżej średniej jeśli chodzi o stopień wdrożenia. Wiceminister skomentował: - Po prostu rozpoczęliśmy ten projekt później niż niektóre kraje. Wierzę, że pod koniec przyszłego roku, kiedy e-recepta będzie obowiązkowa we wszystkich praktykach lekarskich, będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy liderem e-zdrowia w Europie.

Cieszyński podkreślił co jest największą przeszkodą, żeby to wdrożyć ten pomysł skutecznie.

- Wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że sukces rozwiązań w obszarze e-zdrowia jest pochodną, nie tyle technologii, co sprawnej organizacji. Tego, żeby pewne procesy realizować w zgodzie i na rzecz środowisk, które są ostatecznymi interesariuszami. Nikt nie będzie informatyzował się dla samej informatyzacji. W życiu codziennym wybieramy rozwiązania oparte o narzędzia IT, dlatego że one są bardzo wygodne. Jeżeli będziemy w stanie dostarczyć rozwiązanie, które rozwiąże problemy pacjentów, lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów to każdy będzie chciał z tego korzystać. Unikamy przeszkód rozmawiając z naszymi partnerami. Przede wszystkim z samorządów zawodowych, organizacji pacjenckich oraz przedstawicielami konkretnych jednostek, które mają duży wpływ na system - powiedział Janusz Cieszyński.

Przeczytaj także: "Wystawili 1,3 mln e-recept" i "Cieszyński: Plany resortu na 2019 r. są ambitne. Przykład? W pełni wdrożymy e-recepty".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.