Czy samorządy zbankrutują pod brzemieniem szpitalnych długów

Udostępnij:
Lokalnym gospodarzom może zabraknąć środków na przekształcenie jednostek ochrony zdrowia w spółki. Tym bardziej że zazwyczaj wiąże się to z ich gruntowną modernizacją. Resort zdrowia zarezerwował na ten cel 1,4 mld zł. Mało.
Wystarczyło półtora roku obowiązywania ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, by samorządy dotkliwie odczuły skutki zwiększenia ich odpowiedzialności finansowej za jednostki ochrony zdrowia.

-Na podstawie przepisów, które weszły w życie 1 lipca 2011 r., podmioty tworzące szpitale publiczne przy zatwierdzaniu ich sprawozdań finansowych (jeśli wynik za dany okres obrachunkowy jest ujemny), zobowiązane są do pokrycia straty w ciągu 3 miesięcy albo w okresie 12 miesięcy – do podjęcia decyzji o przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego bądź likwidacji placówki - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak spłacać W stanowisku przyjętym ostatnio przez Śląski Związek Gmin i Powiatów (ŚZGiP) w sprawie pogarszającej się sytuacji pacjentów i szpitali samorządowcy zwracają uwagę, że warunki przekształcenia szpitala w spółkę nakładają na powiaty i miasta na prawach powiatów konieczność spłacenia dużej części zobowiązań, które często przekraczają możliwości budżetowe jednostek samorządu terytorialnego. O

czywiście – przyznają przedstawiciele Związku – istnieje wiele finansowych zachęt dla tych samorządów, które zdecydują się na tworzenie szpitalnych spółek. Jedną z nich jest umorzenie długów szpitala wynikających z zobowiązań publicznoprawnych (m.in. zaległości wobec ZUS i urzędu skarbowego), a kolejną – dotacja na pokrycie zadłużenia u prywatnych wierzycieli.
Ile to pieniędzy? Resort zdrowia zarezerwował na ten cel łącznie 1,4 mld zł. W ocenie ŚZGiP istnieje jednak niepewność co do możliwości odzyskania części zobowiązań publiczno-prawnych, ponieważ zabezpieczonych na ten cel środków może być zbyt mało w odniesieniu do sumarycznej wysokości zadłużenia szpitali.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.