Czy trzeba mieć własny szpital, by kształcić lekarzy

Udostępnij:
Uczelnie niemedyczne chcą uruchamiać kierunki lekarskie. 
Na przeszkodzie stają im przepisy. Te bowiem zobowiązują do posiadania szpitala.
-W czasach niżu demograficznego uczelnie szukają różnych sposobów, by przyciągnąć studentów. Wabikiem może być otwarcie kierunku lekarskiego. Zamierzają to zrobić zarówno uczelnie niepubliczne, jak i publiczne – pisze „Rzeczpospolita”.

Wnioski o zgodę złożyły już do ministra nauki Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach i Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Dwie ostatnie dostały już jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). O nowy kierunek będą się też starać uniwersytety w Rzeszowie i Zielonej Górze.

– Wnioski dwóch szkół oceniliśmy negatywnie, ponieważ nie wykazały, że zapewnią studentom dostęp do badań naukowych, a tym samym do szpitala klinicznego. Teraz sprawdzamy krakowską akademię – informuje Marek Rocki, przewodniczący PKA.

Zdaniem gazety dla uczelni niepublicznych może to być bariera nie do pokonania. Taki szpital każą mieć dwa rozporządzenia ministra nauki: w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa, oraz w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia. Przepisy wskazują, że uczelnia musi zapewniać odpowiednią infrastrukturę, a studenci medycyny muszą mieć zajęcia praktyczne w szpitalach klinicznych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.