Czy uciekinierzy z Donbasu wesprą polski system zdrowotny?

Udostępnij:
Może się okazać, że tak, ponieważ już 150 uciekinierów polskiego pochodzenia z owładniętej działaniami zbrojnymi Ukrainy, starać się będzie o pobyt stały w Polsce, co da im możliwość uzyskania stałej pracy. Wśród nich dużo jest lekarzy i pielęgniarek.
Wnioski o zezwolenie na pobyt stały w Polsce złożyło już ponad 150 osób, spośród 178 ewakuowanych do Polski ze Wschodniej Ukrainy – poinformowało MSW. Pobyt stały daje im możliwość nie tylko zamieszkania w Polsce, ale także legalnej pracy i korzystania ze świadczeń.

Propozycje pracy już napływają, także z placówek ochrony zdrowia. Połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie i są wśród nich lekarze i pielęgniarki.

– Minął pełny tydzień od momentu kiedy ewakuowane z Ukrainy osoby są na terenie naszego kraju. Już ok. 150 osób zostało objętych procedurą. Czekamy też cały czas na oferty, na propozycje od firm, samorządów, instytucji publicznych dotyczące różnych form pomocy. W każdej chwili jesteśmy w stanie przyjąć ciekawą ofertę dotyczącą pracy lub mieszkań dla tych osób – powiedziała mediom Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW.

Na jakiej podstawie zatrudnić można lekarzy? Na to pytanie odpowiedział Ośrodek Uznawania Kwalifikacji przy Naczelnej Izbie Lekarskiej.

"W obecnym stanie prawnym jedynie procedura nostryfikacji pozwala na uznanie dyplomu i jednoczesne ustalenie, że kształcenie spełniało minimalne wymogi określone w przepisach unijnych.
Procedura nostryfikacyjna nie należy do kompetencji samorządu lekarskiego. W związku z tym w celu uzyskania szczegółowych informacji o zasadach nostryfikacji, procedurze oraz kosztach proszę zwrócić się do wybranej polskiej uczelni medycznej, ewentualnie do Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia.

Lekarz, bez względu na obywatelstwo, po uznaniu w drodze nostryfikacji dyplomu spoza Unii Europejskiej może się ubiegać w Polsce o ograniczone prawo wykonywania zawodu w celu odbycia stażu podyplomowego i złożenia Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Dopiero po spełnieniu tych dodatkowych warunków może się ubiegać o prawo wykonywania zawodu.

Ponadto należy pamiętać, że dyplom lekarza uzyskany poza Unią Europejską nie podlega automatycznemu uznaniu w państwach członkowskich Unii, nawet w sytuacji, gdy został już uznany w jednym z państw członkowskich" - wyjaśnia OUK NIL.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.