Depresja, choroba zawodowa lekarzy - rezydentów

Udostępnij:
Lekarze rezydenci narażeni są na wyjątkowe silne stresy, prawie co trzeci z nich wykazuje objawy depresji - wynika z badań amerykańskich specjalistów opublikowanej przez „Journal of the American Medical Association”.
- Badaniami objęto ponad 17,5 tys. osób - podaje PAP, powołując się na amerykański periodyk. – Ponad 5 tys. lekarzy, czyli 29% rezydentów ma depresję lub wykazuje objawy tej choroby. To więcej niż średnia dla całej populacji w USA – mówi dr Douglas Mata z Harvard Medical School, autorka badań.

Co powoduje depresję młodych lekarzy? Przede wszystkim stres. Lekarze zdają sobie sprawę z tego, że w wielu wypadkach nie są w stanie skutecznie pomóc swoim pacjentom i trudno jest się im z tym pogodzić. Dręczą ich także obawy przed popełnieniem błędów medycznych. Trzecim, nieco zaskakującym powodem depresji, jest… chroniczne niedospanie.

- Dr Douglas Mata twierdzi, że jest to niepokojące, ponieważ w przyszłości może się to odbić na kondycji psychicznej lekarzy. Każdy epizod depresji zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia w przyszłości nawrotu choroby. Skutki tego mogą odczuć również pacjenci w postaci gorszej opieki ze strony mniej wydolnych psychicznie medyków – pisze PAP.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.