Dla młodych medycyna to nauka, której rozwój najbardziej wpływa na jakość życia

Udostępnij:
Dla 77 proc. młodych Polaków nauka przyczynia się do poprawy jakości codziennego życia. Jako nauki o największym znaczeniu wskazują nauki medyczne, przyrodnicze i techniczne. A dziedziny przyszłości to genetyka, biotechnologia, automatyka i robotyka – wynika z badania „Barometr Edukacyjny Bayer” przeprowadzonego w czerwcu na zlecenie firmy Bayer, której prezesem jest Christophe Dumont.
Ankietowani, osoby w wieku 20-35 lat odpowiadali na szereg pytań dotyczących nauki i innowacyjności, np. jak oceniają wpływ nauki na swoją codzienność czy jakie dziedziny nauki przyczyniają się obecnie do poprawy jakości życia. W wymiarze indywidualnym młodzi wysoko oceniają wpływ nauki na różne aspekty własnego życia m.in. dostęp do nowoczesnych leków i terapii (63 proc.), przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym i będącym efektem starzenia się społeczeństwa (52 proc.). Zaś zdobycze nauki w wymiarze społecznym zdaniem 40 proc. ułatwiają kontakty międzyludzkie i przyczyniają się do rozwoju gospodarczego (36 proc.).
Co ciekawe, jako nauki o największym znaczeniu dla jakości życia młodzi Polacy wskazuje nauki medyczne i przyrodnicze oraz techniczne. O ile za najważniejsze obecnie uważane są postępy w medycynie, elektronice i informatyce, o tyle przyszłość należy do genetyki, biotechnologii oraz automatyki i robotyki. - Dowodzi to, że nauka nie jest spostrzegana, jako rzecz abstrakcyjna, a dostrzegany jest jej bliski związek z codziennym życiem oraz poprawą jakości życia. Młodzi widzą, że to ważna wartość – mówiła dr Izabella Anuszewska, dyrektor działu badań Millward Brown, przedstawiając wyniki Barometru.
- Nauka towarzyszy nam na każdym kroku. Młodzi wykorzystują jej ogromne możliwości, aby lepiej żyć – akcentował Christophe Dumont, prezes Bayer Sp. z o.o. i dodał: od 150 lat Bayer przenosi innowacje naukowe do życia codziennego – w myśl motto „Science For A Better Life”. Od stworzenia pierwszego na świecie glukometru, poprzez wyhodowanie mrozoodpornych nasion, po samolot napędzany energią słoneczną, to tylko niektóre przykłady naszych innowacji.
Interesująco wypadły odpowiedzi na pytanie, kto powinien ponosić koszty badań naukowych.
Zdaniem ankietowanych powinna być to domena państwa - 35,5 proc. W dalszej kolejności organizacje międzynarodowe - 27 proc., firmy prywatne 18 proc., konsumenci – 6,8 proc. i uczelnie – 12,5 proc. Jednocześnie 70 proc. uważa, iż środki na naukę powinny być lepiej wykorzystywane.
Prof. Władysław Wieczorek z Politechniki Warszawskiej zauważył, że wyniki badania odzwierciedlają zainteresowania kandydatów, jeśli chodzi o kierunki studiów. – Na Politechnice właśnie automatyka i robotyka były to najbardziej oblegane kierunki – informował.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.