Dlaczego Polacy żyją o siedem lat krócej niż Szwedzi

Udostępnij:
-Bo nie potrafimy zadbać o prawidłową prewencję i leczenie chorób sercowo-naczyniowych – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie prof. Tomasz Zdrojewski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Prof. Wojtyniak wykazywał to na przykładzie Włoch i Szwecji, gdzie przeciętna długość życia wśród mężczyzn jest najwyższa w całej Unii i przewyższa tę w Polsce o 7,4 lata. - Z tych 7,4 lat Włosi i Szwedzi o 3 lata żyją dłużej aniżeli Polacy tylko dzięki mniejszej liczbie zgonów z powodu chorób układu krążenia, w tym głównie zawałów serca i udarów mózgu – podkreślił.

Prof. Janina Stępińska z Instytutu Kardiologii w Warszawie podkreśliła, że nie chodzi tylko o to, żeby skuteczniej leczyć zawały serca i udary mózgu, i przeznaczać na to większe środki. Powiedziała, że bardzo ważna jest również profilaktyka, zarówno pierwotna, jak i wtórna, chroniąca przed pierwszym, jak i kolejnym zawałem i udarem.

- Mamy ponad 150 rozlokowanych w całym kraju czynnych całą dobę pracowni hemodynamicznych, w których ratuje się chorych z tzw. ostrymi zespołami wieńcowymi. Chorzy po zawale jak tylko poczują się lepiej nie przestrzegają jednak zaleceń, co zwiększa ryzyko, że dojdzie u nich do kolejnego ataku serca - podkreśliła prof. Stępińska.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.