Dobra wiadomość dla chirurgów i pacjentów. Odkryto nowe wiązadło w kolanie.

Udostępnij:
Wydawać by się mogło, że ludzka anatomia jest już zgłębiona i nie ma żadnych tajemnic. Tymczasem ortopedzi z belgijskiego szpitala w Leuven ogłosili, iż odkryli nowe więzadło w ludzkim kolanie. Jest to niewielki kawałek tkanki, który może odgrywać znaczącą rolę w leczeniu, a tym samym rehabilitacji urazów stawu kolanowego.
Belgijscy chirurdzy z uniwersyteckiego szpitala w Leuven – prof. Johan Bellemans i dr Steven Claes – postanowili zbadać przyczynę częstych niepowodzeń pozornie skutecznego i prawidłowego leczenia chirurgicznego kolana tj. zerwania więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Pod lupę wzięli doniesienia francuskiego chirurga, pochodzące z XIX wieku, o istnieniu dodatkowego więzadła zlokalizowanego w przedniej części ludzkiego stawu kolanowego. Istnienie dodatkowej tkanki w kolanie udowodnili po badaniach przeprowadzonych podczas sekcji zwłok ponad 40 zmarłych osób.
Analizy wykazały, że więzadło przednio-boczne (w skrócie ALL) funkcjonuje w stawach kolanowych 97 proc. ludzi. Okazało się też, że to właśnie uszkodzenie tej tkanki odpowiada za „niestabilne” kolana pacjentów, u których naprawiono kontuzję więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Naukowcy już zajęli się opracowaniem techniki chirurgicznej służącej do naprawy uszkodzonego więzadła ALL.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.