Działajmy szybko, zanim ruchy "antyszczepionkowe" rozwiną się u nas jak w zachodniej Europie!

Udostępnij:
Jak mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, rozwój ruchów "antyszczepionkowych" świadczy o głębokim kryzysie zaufania obywateli wobec systemu ochrony zdrowia. - Dlatego trzeba zrobić wszystko, by to zaufanie przywrócić. Właściwą drogą jednak nie jest karanie, ale edukacja i dyskusja - twierdzi.
– Musimy działać szybko, zanim ruchy te rozwiną się u nas w takim stopniu, jak w wielu krajach europejskich. Na przykład w Niemczech, gdzie notuje się ogniska takich chorób, jak odra. W Polsce mają one na razie marginalne znaczenie, ale już niepokoi rosnący odsetek rodziców, odmawiających obowiązkowych szczepień dzieci - apeluje Jacek Krajewski.

Przedstawiciel Porozumienia Zielonogórskiego, zauważa, że nakładanie sankcji wobec uchylających się od szczepień obowiązkowych to nie jest droga do poprawienia sytuacji.

- Jeśli będzie się tych ludzi wyłącznie ścigać i karać, osiągniemy odwrotny efekt, bo taka jest natura Polaków – uważa Jacek Krajewski i dodaje: - Staną się czymś w rodzaju męczenników systemu i zdobędą więcej zwolenników. Lepiej z nimi podejmować dyskusję, posługując się merytorycznymi argumentami. Edukacja musi odbywać się na wielu poziomach i włączyć się w nią powinny różne instytucje. Dotyczyć powinna także lekarzy, bo to od nich pacjent oczekuje informacji, niejednokrotnie bardzo szczegółowej.

Jacek Krajewski podkreśla, że trzeba dmuchać na zimne, bo jest o co walczyć: w Polsce wyszczepialność sięgająca 95 procent jest wciąż znakomita, pod tym względem znajdujemy się w europejskiej czołówce.

- Ogromna w tym zasługa lekarzy POZ – dodaje Jacek Krajewski. - Trzeba ich jednak wspierać w edukacji społeczeństwa, zanim wrócą choroby, o których już dawno zapomnieliśmy.

Przeczytaj również inne teksty na temat szczepień: "Jarosław Pinkas: Będziemy finansować szczepienia przeciw pneumokokom", "Justyna Socha apeluje o podjęcie uchwały o potrzebie stworzenia indywidualnego programu szczepień" i "W medycynie nie ma demokracji" kontra "Dyskusja toczy się na razie w internecie"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.