Dziecko Ci nie powie...

Udostępnij:
Rozpoczęła się ogólnopolska kampania Fundacji Synapsis, której celem jest zbiórka pieniędzy na pierwszy w Polsce program wykrywania autyzmu u niemowląt i małych dzieci. Trwającą przez cały grudzień zbiórkę można wesprzeć, wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 73 565 (koszt 3,69 zł z VAT). Inicjatywę wspiera Program 3 Polskiego Radia - dochód z trzech piątkowych aukcji w programie „Zapraszamy do Trójki” i sprzedaży płyt „Święta bez granic 2013” zasili fundusz budowy programu.
- Szacuje się, że aż 1500 z urodzonych w 2014 roku w Polsce dzieci uzyska diagnozę autyzmu. Niestety, u większości rozpoznanie zaburzenia nastąpi dopiero około 6. roku życia lub później, co znacznie zmniejszy szanse na samodzielne życie – mówi dr Michał Wroniszewski, prezes Fundacji Synapsis, ojciec 31-letniego autystycznego Dominika.

Tymczasem aż 33% rodziców dzieci z autyzmem relacjonuje, że obserwowało niepokojące ich objawy w rozwoju dziecka przed ukończeniem przez nie 12. miesiąca życia. Aż 80% ojców i matek dostrzegało niepokojące symptomy u niespełna dwuletnich maluszków.

Wczesna diagnoza i intensywna terapia może prowadzić do poprawy funkcjonowania dziecka z autyzmem w stopniu zbliżonym lub równoznacznym z wyleczeniem. Wg szacunków Fundacji Synapsis może to dotyczyć 10-15% dzieci. U pozostałych szybko zdiagnozowanych i objętych terapią maluchów możemy znacznie ograniczyć skutki niepełnosprawności.

- Autyzm jest bardzo szczególnym zaburzeniem rozwoju. To spektrum objawów, które u każdego dziecka mogą wyglądać w różny sposób i mieć różne natężenie. Nie można go zdiagnozować poprzez badania krwi, tomografię komputerową, czy EEG. W diagnostyce opieramy się o informacje od rodziców i bezpośrednią obserwację dziecka. Problem polega na tym, że nikt nie chce diagnozować malutkich dzieci. Lekarze, psychologowie nic nie wiedzą o objawach autyzmu u malutkich dzieci i odraczają diagnozy, czasem nawet o kilka lat. Brakuje wiedzy o grupach ryzyka, które powinny być objęte monitorowaniem rozwoju - mówi Joanna Grochowska, Wiceprezes Fundacji Synapsis i terapeutka specjalizująca się w terapii maluchów.

Pieniądze potrzebne do uruchomienia programu wczesnego wykrywania autyzmu będą zbierane w ramach akcji sms-ów charytatywnych. Do kampanii przyłączyli się operatorzy sieci komórkowych Orange, Play, Plus i T-Mobile. Klienci tych sieci mogą wesprzeć dzieci z autyzmem, wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 73 565 (koszt 3,69 zł z VAT). SMS będzie aktywny od 1 grudnia do 31 grudnia 2013 r. Akcję wspierać można także na www.synapsis.org.pl/pomoc/

Do niesienia pomocy maluchom z autyzmem zaprasza także radiowa Trójka - Serdecznie zapraszamy do udziału w trzech aukcjach na rzecz dzieci z autyzmem – podopiecznych Fundacji Synapsis. 6, 13 i 20 grudnia w popołudniowej audycji „Zapraszamy do Trójki” w godz. 16.00-19.00 przeprowadzimy licytacje niezwykłych przedmiotów, które podarowały nam osobistości świata kultury, sztuki i sportu - mówi Kuba Strzyczkowski, prowadzący program „Zapraszamy do Trójki”. Opisy i zdjęcia licytowanych przedmiotów będą dostępne na www.swietabezgranic.pl

Program 3 zachęca także do kupienia płyty „Święta bez granic 2013” (z przebojową piosenką „Karp Story 2013”, kilkoma rarytasami w wersjach koncertowych oraz innymi muzycznymi atrakcjami). Dotychczas, a to już 21. świąteczna akcja charytatywna Trójki, słuchacze nie zawiedli, hojnie obdarowując potrzebujących.

Cały dochód z akcji sms oraz akcji charytatywnej Trójki „Święta bez granic” zostanie przeznaczony na pierwszy w Polsce program wczesnego wykrywania autyzmu Fundacji Synapsis .
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.