Dziś Światowy Dzień Antykoncepcji

Udostępnij:
Z badań agencji SKIM Analytical Healthcare wynika, że 38 proc. Polek nie stosuje żadnej metody antykoncepcji, co trzecia wybiera stosunek przerywany a tylko 20 proc. tabletki antykoncepcyjne, zaś 12 proc. kalendarzyk małżeński.
Tylko 13 proc. młodych Polek konsultowało się z ginekologiem na temat antykoncepcji przed swoją inicjacją seksualną. Jak twierdzą autorzy raportu - brakuje kompleksowej edukacji seksualnej, która podnosiłaby świadomość seksualną naszych rodaków. Wg badań prof. Zbigniewa Izdebskiego aż 93 proc. Polek uważa, że system edukacji w tym temacie jest niewystarczający.

Tymczasem o pierwszych próbach zapobieganiu ciąży mowa już w Biblii, gdzie Onan " wychodząc od brata swego spuszczał nasienie na ziemię..." Stosował wiec metodę stosunku przerywanego.
Buddyści w Indiach stosowali metodę vajroli- mudra, polegającą na wyćwiczonym przez jogę, świadomym zamykaniu światła jajowodu.

W Europie kobiety zabezpieczały się nosząc amulet wykonany z lewej kości czarnego kota.W czasach Średniowiecza zalecano kobietom łykanie żywych os, a mężczyznom picie wywaru ze zmielonych jąder muła. Pijano również różnorakie nalewki z ziół; głównie z sylfi , polnej mięty, piołunu, mirry, ruty, bylicy, wierzby, jałowca i wielu innych.
"Nowoczesną" metodę stosowały kobiety plemion Ameryki Południowej. Piły napary z ziół, zawierających substancje o działaniu hormonalnym. Można powiedzieć, że Indianie byli prekursorami dzisiejszej antykoncepcji doustnej.

O metodach mechanicznych zapobiegania ciąży wspominają papirusy Egipskie. Zawierają szereg ciekawych spostrzeżeń z zakresu ginekologii i położnictwa. Pochodzą z 1850 roku p.n.e. Opisywano metody rozpoznawania ciąży, jedną z nich było podlewanie zboża moczem ciężarnej. Inne papirusy mówią o wielu metodach zapobiegania ciąży. Np. rozcierano ciernie akacji, mieszano z miodem i roztartymi daktylami i wprowadzano mieszankę do pochwy za pomocą włókien bawełny.

Rzymianki próbowały wkładać do pochwy korki z różnych korzeni, globulki ulepione z odchodów krokodyla. Kobiety zamieszkujące Oceanie stosowały okłady z pająków, zatykały pochwę algami i wodorostami. Dziewczęta chińskie i japońskie stosowały krążki z delikatnego papieru bambusowego i kapturki ze skóry owocu granatu.
W Niemczech i na Węgrzech stosowano krążki z pszczelego wosku.

Starożytni stosowali również prezerwatywy z jelit zwierzęcych i rybich pęcherzy.
Indianie zaś stosowali prezerwatywy ze skóry węża. Wielkim Przełomem było odkrycie Carlsa Ernsta von Beara który to w 1827 roku opisuje komórkę jajowa i rozwój zarodka.
W 1901 Ludwig Haberland udowodnił, że miesiączka jest regulowana przez hormony produkowane w mózgu i w jajnikach. W 1934 chemicy odkryli najsilniejszy i szeroko obecnie stosowany w antykoncepcji hormon żeński.

Na koniec:
Dodajmy, że ONZ twierdzi, że dostęp do antykoncepcji stanowi uniwersalne prawo człowieka, które w znacznym stopniu mogłoby poprawić życie kobiet i dzieci w biednych krajach. To pierwszy raz, kiedy coroczny raport Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych wyraźnie określił planowanie rodziny jako ogólne prawo człowieka.
Podkreślone zostało także, że prawne, kulturowe i finansowe bariery, które uniemożliwiają kobietom stosowanie antykoncepcji lub innych metod planowania rodziny, stanowią naruszenie porządku prawnego.

Raport opublikowany w bieżącym tygodniu nie jest jednak wiążący i nie ma wpływu na legislację poszczególnych państw.

Uważa się także, że wzrost dotacji służących planowaniu rodziny pomoże zmniejszyć koszty opieki medycznej sprawowanej nad kobietami i ich dziećmi w biedniejszych krajach.

ONZ zaznacza jednak, że aborcja nie jest uważana za jedną z metod antykoncepcji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.