Eksperci: Połowa dzieci nie ma dostępu do pediatrów. Ich powrót do POZ, to priorytet

Udostępnij:
Polskie Towarzystwo Pediatryczne zaapelowało do parlamentarzystów „uratujmy podstawową opiekę zdrowotną nad dziećmi w Polsce”. Monit dotyczy priorytetowego potraktowania rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Umożliwi on powrót pediatrów do POZ.
W wystosowanym apelu można m.in. przeczytać, że „obecnie obowiązująca ustawa w sposób drastyczny ogranicza prawo wyboru lekarza w odniesieniu do dzieci, ponieważ rodzice chorego dziecka w przeważającej większości nie mają możliwości wyboru pediatry, jako lekarza leczącego ich dziecko. Naszym zdaniem powrót pediatrów do POZ jest jedynym słusznym rozwiązaniem, które przyniesie wymierne korzyści populacji wieku rozwojowego i wzmocni funkcjonowanie POZ”.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek, w Warszawie, wiceprezes PTP prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski poinformował, że apel w sprawie poparcia inicjatywy podjętej przez ministra zdrowia został też skierowany do marszałek Sejmu Ewy Kopacz oraz posłów z sejmowej komisji zdrowia. „Głęboko wierzymy, że z racji pełnionego urzędu nie pozwolą Państwo, by proces legislacyjny, był przez kogokolwiek opóźniany i nadacie mu charakter priorytetowy”.
Jak zaznaczała prof. Anna Dobrzańska konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii projekt ten zakłada realizację obowiązku, jaki rząd ma w stosunku do dzieci, tj. zabezpieczenia im właściwej opieki medycznej.
– Dziś liczba lekarzy rodzinnych ciągle jest zbyt mała i nie mają oni czasu, by zajmować się profilaktyką. Projekt noweli zakłada zwiększenie liczby lekarzy, do których będą mogły zgłaszać się dzieci w podstawowej opiece zdrowotnej, w której pozostaną lekarze rodzinni. Obecność pediatry i internisty spowoduje, że dostępność do lekarza poprawi się, podobnie jak działania profilaktyczne i leczenie na miejscu, bez kierowania dzieci do węższych specjalistów – mówiła prof. Dobrzańska. Akcentowała, że lekarz pediatra, nazywany wcześniej specjalistom od chorób dzieci, wspaniale zdawał egzamin z działalności w POZ sprawując opiekę nad dziećmi. Teraz został przesunięty do szpitala. Stał się lekarzem tylko od chorób. A profilaktyką nie zajmuje się praktycznie nikt.

Wiceprezes PTP prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski mówił, że wprowadzenie do POZ pediatry spowoduje, że system opieki zdrowotnej zostanie uplastyczniony. – Rodzice i pacjenci będą mieli prawo wyboru. Dziś skazani są na monopolistę, czyli na lekarza rodzinnego – mówił wiceprezes PTP.
Przedstawił też wyniki pierwszego sondażu opinii publicznej dotyczącego powrotu pediatry do podstawowej opieki zdrowotnej. Przeprowadzony został przez CBOS, w dniach 16 – 26 stycznia tego roku, na grupie badawczej 1046 osób na zlecenie PTP, Federacji Towarzystw Pediatrycznych oraz 111 stowarzyszeń rodziców chorych dzieci.
- Badanie to, podobnie jak inne, które zleciliśmy znanej firmie zajmującej się sondażami opinii publicznej – mamy już wstępne wyniki, wskazują w sposób jednoznaczny, że projekt zaproponowany przez resort zdrowia popierają obywatele naszego kraju w 80-90 proc. – informował prof. Peregud-Pogorzelski.

Z badania CBOS wynika, że blisko 80 proc. badanych rodziców przyznaje, że gdyby mogli o tym decydować woleliby, żeby opiekę nad ich dziećmi w przychodni rejonowej sprawował specjalista pediatra. Jednocześnie 96 proc. ankietowanych uważa, że w przychodniach powinni pracować, oprócz lekarzy medycyny rodzinnej, również pediatrzy, a 93 proc. twierdzi, iż dopuszczenie pediatrów do pracy w POZ poprawi opiekę medyczną nad dziećmi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.