Eksperci wspierają lekarzy w zmaganiach z „doktorem Google”

Udostępnij:
Jak pokazuje raport Gemius „Pacjenci w sieci 2012”, 88% Polaków czerpie wiedzę medyczną
z Internetu. Ze względu na niską jakość materiałów dostępnych w sieci, w wielu przypadkach kształtują one negatywne i niebezpieczne postawy zdrowotne. Dla wielu pacjentów rekomendacje lekarskie są jedynym źródłem rzetelnej wiedzy medycznej. Specjaliści przygotowali poradnik, który wesprze pracowników ochrony zdrowia w przekonywaniu pacjentów z grup ryzyka o roli szczepień przeciw grypie.
Polskie środowisko medyczne stanęło przed podwójnym wyzwaniem. Z jednej strony, musi zmagać się z mitami oraz nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi szczepień przeciw grypie, z drugiej – jest pozbawione narzędzi, które pozwoliłyby w przekonujący sposób komunikować rolę profilaktyki grypy. W odpowiedzi na te problemy eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przygotowali poradnik „Jak skutecznie rekomendować szczepienia przeciw grypie pacjentom z grup ryzyka”. Autorami opracowania są specjaliści pod przewodnictwem prof. Adama Antczaka, kierownika Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz dr. Tomasza Sobierajskiego, adiunkta w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Materiał prezentuje praktyczne techniki komunikacyjne, wspomagając lekarzy w rozmowie z pacjentami o profilaktycznych szczepieniach przeciw grypie.

W ostatnich latach wokół szczepień przeciw grypie narosło wiele mitów, a Internet pełen jest nieprawdziwych informacji – mówi prof. Antczak – Nie oczekujmy od pacjentów, że będą ekspertami medycznymi. Liczymy jednak, że dzięki zastosowaniu zrozumiałej argumentacji, prezentowanej w przystępny sposób, lekarze będą w stanie przekonać pacjentów o roli szczepień przeciw grypie wśród pacjentów z grup ryzyka – dodaje. Poradnik został podzielony na kilka sekcji. W każdej z nich zaprezentowano najczęściej pojawiające się pytania pacjentów oraz odpowiedzi lekarzy, jak również przedstawiono schematy gotowych rozmów z osobami z poszczególnych grup ryzyka.

Kluczowe dla powodzenia rekomendacji jest traktowanie pacjenta po partnersku. Tylko wtedy rozmówca będzie się czuł na tyle bezpiecznie, by ujawnić swoje wątpliwości i motywacje stojące za unikaniem szczepień przeciw grypie – wyjaśnia dr Tomasz Sobierajski – Jesteśmy dalecy od manipulacji. Wykazanie się empatią i zrozumieniem pozwoli nie tylko wyjaśnić nieporozumienia, lecz również przełamać opór pacjenta. Są to techniki, które przydadzą się lekarzom w codziennej pracy.

Poradnik został opracowany w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy – społecznej inicjatywy niezależnych ekspertów medycznych. Jednym z celów, które postawili sobie organizatorzy jest aktywizacja i wsparcie lekarzy w rekomendacje szczepień osobom z grup ryzyka, m.in. osób starszych, diabetyków, alergików oraz pacjentów kardiologicznych. Bezpłatny materiał został udostępniony w wersji elektronicznej na stronie www.opzg.pl
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.