Escherichia coli może zabijać

Udostępnij:
Z prof. Krzysztofem Simonem, prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, rozmawia Ewa Gosiewska
Podczas Kongresu Top Medical Trends w Poznaniu będzie Pan mówił o epidemii escherichia coli, która wybuchła w 2011 r. Jak możemy się chronić przed pałeczką okrężnicy?

To wbrew pozorom bardzo podchwytliwe pytanie! Przed pałeczką okrężnicy nie ma powodu się bronić, bo każdy człowiek na kuli ziemskiej jest nią zainfekowany. Te bakterie warunkują nasze życie. Są elementem procesu trawienia, uczestniczą w rozkładzie pokarmu oraz produkcji witamin z grupy B i K. Zwykle bytują w harmonijnej równowadze z innymi bakteriami, grzybami w naszym przewodzie pokarmowym. Niestety wśród nich zdarzają się szczepy patogenne, które zdominowane przez florę symbiotyczną naszego organizmu nie stanowią istotnego niebezpieczeństwa. W określonych warunkach wykazują chorobotwórczość dla człowieka, wywołując głównie schorzenia: układu pokarmowego i moczowego, ale też w obrębie innych układów.
więcej
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.