Europa do polskich szpitali: zgłaszajcie się do naszych sieci referencyjnych

Udostępnij:
Składanie wniosków ws. utworzenia europejskich sieci referencyjnych będzie możliwe od 16 marca - podał Enrique Terol z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności. Sieci mają skupiać m.in. świadczeniodawców, działających w zakresie leczenia rzadkich i złożonych chorób.
- Komisja Europejska wystosowała wezwanie do wyrażania zainteresowania utworzeniem sieci. Każda grupa reprezentująca co najmniej 10 ośrodków z co najmniej 8 krajów może wspólnie odpowiedzieć na to wezwanie, proponując utworzenie sieci w określonym obszarze eksperckim – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Europejskie sieci referencyjne (ERN - European Reference Network) mają skupiać świadczeniodawców i centra wiedzy w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w szczególności w zakresie chorób rzadkich oraz o złożonym charakterze. Mają opierać się na dobrowolnym udziale członków. Ich powstanie przewiduje dyrektywa ws. stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej z 2011 r.

Jak podał Terol, składanie wniosków odbędzie się dwóch turach. Pragnący się ubiegać o status sieci oraz o dofinansowanie - muszą przestawić wniosek w pierwszym etapie naboru, który potrwa od 16 marca do 21 czerwca. Wnioskodawcy chcący tylko utworzyć sieć muszą złożyć wniosek w drugim etapie, który potrwa od 23 czerwca do 22 lipca. Uruchomienia pierwszych sieci można się spodziewać jeszcze w tym roku.

Jak podaje gazeta na 7 kwietnia w Brukseli zaplanowano konferencję informacyjną dla zainteresowanych. Chętni już mogą się rejestrować, wydarzenie będzie też transmitowane w internecie.

Idea Unii Europejskiej polega na tym, by państwa członkowskie podzieliły się odpowiedzialnością za leczenie takich chorób. By jedna z nich leczona była w Wielkiej Brytanii, inna we Włoszech, jeszcze inna w Polsce. - Stwórzmy ogólnoeuropejskie centra i sieci współpracujące na d konkretnymi chorobami – zachęca Unia. Wtedy można by opracować lepsze leki i procedury terapeutyczne dla cierpiących na choroby rzadkie pacjentów. Na większej grupie pacjentów, i komasując środki różnych krajów w konkretnych programach badawczych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.