Federacja Porozumienie Zielonogórskie o zaocznym wystawianiu recept

Udostępnij:
Poszukiwanie, często pozornych oszczędności kosztem zdrowia pacjentów przez NFZ przekracza granice przyzwoitości. Okazywanie braku zaufania do chorych, ich rodzin oraz lekarzy jest uwłaczające – twierdzą świadczeniodawcy Podstawowej Opieki Zdrowotnej zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Chodzi o sytuacje dotyczące pacjentów przewlekle chorych, znanych lekarzowi, którym udziela porad „zaocznych”, bez ich obecności, polegających na wystawieniu recept na stale, często od wielu lat, przyjmowane przez nich leki korzystając z wywiadu od osób zgłaszających się w ich imieniu – zwykle członków rodzin.
Dotąd lekarze udzielali takich świadczeń i sprawozdawali je do NFZ zgodnie z umowami zawartymi z NFZ. Umowami wynikłymi z ustaleń trójstronnych pomiędzy MZ, NFZ i PZ w grudniu 2010 roku.
Niestety, w trakcie spotkania w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w dniu 31 lipca 2013 r., przedstawiciele Federacji PZ otrzymali wiadomość, że od 1 września NFZ nie zamierza akceptować porad udzielonych pacjentom bez ich osobistego stawiennictwa w gabinecie lekarskim.
– Zgodnie z pismem Ministerstwa Zdrowia z dnia 16.07.2013 r. wystawianie recept jest możliwe i dopuszczalne również bez konieczności wizyty pacjenta w przychodni i osobistego kontaktu lekarz – pacjent. Potwierdzają to wcześniej przedstawione przez nas wnikliwe analizy prawne – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. I podkreśla, że konieczność żądania każdorazowo osobistego stawiennictwa pacjenta w celu wypisania recepty znacząco pogorszy dostęp do świadczeń osobom przewlekle chorym, a także ze względu na większą czasochłonność pogorszy dostęp do świadczeń osobom z ostrymi schorzeniami. Szczególnie tych związanymi z cukrzycą lub układem krążenia.
Porozumienie Zielonogórskie wystosowało pismo do prezes NFZ Agnieszki Pachciarz, w którym przypominają m.in., że wg zarządzenia prezesa NFZ z dnia 17 listopada 2011 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – poradę lekarską zdefiniowano jako świadczenie opieki zdrowotnej udzielone w warunkach ambulatoryjnych albo w domu świadczeniobiorcy, przeprowadzone zgodnie z zasadami dobrej praktyki lekarskiej przez lekarza posiadającego kwalifikacje określone w tym zarządzeniu, które obejmuje: badanie przedmiotowe, lub podmiotowe, albo świadczenia zabiegowe lub badania niezbędne dla postawienia diagnozy lub kontynuacji prowadzonego przez lekarza procesu leczenia lub ordynację leków.
– Oczekujemy, że prezes NFZ Agnieszka Pachciarz jednak uwzględni interpretacje prawne zawarte w naszym piśmie oraz w treści pisma Ministerstwa Zdrowia i NFZ będzie respektował zapisy umów, które nie przestały obowiązywać – apeluje prezes Krajewski.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.