Gdy pielęgniarka w Wielkiej Brytanii pomyliła leki

Udostępnij:
Brytyjska Rada Pielęgniarek (NMC) zamierza wprowadzić usprawnienia procedury orzekania o zdolności do wykonywania zawodu (fitness to practice), gdy pielęgniarki są oskarżane o nieprawidłowości. Zmiany polegać mają m.in. na ograniczeniu przesłuchań.
– Tam, gdzie jest pole do odpowiedzi, tradycyjnym rozwiązaniem jest przesłuchanie. Jednak zależy nam na tym, aby jedynie odpowiednie przypadki przechodziły tę drogę. Jest to bardzo stresujące dla wszystkich, a kwestie organizacyjne zajmują dużo czasu – mówi Roz Hooper, główny prawnik Royal College of Nursing.

Planuje się wprowadzenie możliwości stosowania zgody na wykreślenie z rejestru pielęgniarek bez przesłuchania w przypadku, gdy oskarżony pracownik wybierze takie rozwiązanie. Ma to na celu ograniczenie niepotrzebnych procedur. Przy stwierdzeniu winy wprowadzona zostanie też opcja zawarcia tymczasowego porozumienia z NMC, mającego wpływ na rodzaj zastosowanych sankcji.

Jak czytamy w RCN Bulletin, zarówno rada NMC, jak też związek zawodowy RCN, radzą pielęgniarkom i położnym odpowiednie reagowanie w razie znalezienia się w podobnej, trudnej sytuacji. Clare Strickland z NMC podaje następujący przykład: Pielęgniarka Jean przez pomyłkę zamiast pacjentowi A podaje lek pacjentowi B. To, co zrobi potem, może mieć bezpośredni wpływ na jej dalszą karierę. Jeśli zgłosi błąd zgodnie z procedurami szpitala, a pacjenci A i B nie doznają szkody, pielęgniarka składa oświadczenie, jak będzie unikać podobnych błędów w przyszłości, a pracodawca stwierdza, że to jej pierwszy błąd w ciągu 10 lat pracy i kieruje ją na odpowiednie szkolenie. Sprawa jest zamknięta.

Jeśli z kolei pielęgniarka panikuje, broni się fałszując dokumentację medyczną, lecz dowody świadczą przeciwko niej, a pacjenci doznają szkody – może stracić pracę i zostać zgłoszona do NMC. Rada może zaś postanowić o tymczasowych środkach zaradczych na czas postępowania, a w końcu – jeśli uzna oskarżoną za winną wszystkich nieprawidłowości i stwierdzi, że występuje duże ryzyko wystąpienia ponownych błędów – wykreśla pielęgniarkę z rejestru.

Roz Hooper z Royal College of Nursing stanowczo radzi, aby w przypadku znalezienia się w tego rodzaju sytuacji, bezzwłocznie zwrócić się o pomoc do RCN.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.