Gospodarczy Gabinet Cieni BCC ocenił ochronę zdrowia

Udostępnij:
W poniedziałek w Warszawie, poza oceną działań rządu oraz aktywności poszczególnych ministrów, gabinet cieni rekomendował rządowi Ewy Kopacz listę wskazań i priorytetów, których realizacja powinna rozpocząć się jak najszybciej, ze szczególnym uwzględnieniem problemów polskiej służby zdrowia i branży górniczo-energetycznej.
Działania Ministerstwa Zdrowia w IV kwartale 2014 oceniono na 2 punkty w skali 5-cio punktowej.

- Ponieważ dotyczy ona oceny za ostatni kwartał 2014, nie uwzględnia pozytywnego faktu skutecznego zażegnania przez ministra zdrowia 7 stycznia, po 15 godzinach rozmów, patu w negocjacjach z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie zamkniętych od 1 stycznia gabinetów lekarskich i osiągnięcie porozumienia w sprawie ich otwarcia. Ten fakt będzie przedmiotem oceny za I kwartał 2015 - wyjaśniła Anna Janczewska Radwan, minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

"Expose pani premier Ewy Kopacz z 1 października w części dotyczącej ochrony zdrowia niestety trochę rozczarowało z powodu braku wskazania tej tak ważnej, dla wszystkich Polaków dziedziny, jako jednego z priorytetów nowego Rządu. Zabrakło w nim też odniesienia się do tematu wizji i strategii ochrony zdrowia, przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia we wrześniu w tzw. Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020. Ograniczenie się w expose do określonych działań w perspektywie tylko 2015 roku wskazuje niestety na brak podjęcia się w przyszłym roku przez Rząd tematu rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia. Optymizmem napawa natomiast powołanie w grudniu pełnomocnika ds. ustawy o zdrowiu publicznym" - czytamy w rekomendacji gabinetu.

Wśród priorytetów wskazano m. in. pilne powołanie zespołu roboczego ds. wdrażania pakietu onkologicznego i kolejkowego, składającego się z przedstawicieli wszystkich interesariuszy, w tym strony społecznej. Zadaniem tego zespołu miałoby być przygotowanie projektu nowelizacji tego pakietu ustaw. Skrytykowano ograniczony dialog ze środowiskiem medycznym w tej sprawie, co było powodem problemów z dostępem pacjentów do usług podstawowej opieki zdrowotnej na początku 2015 roku.

Gabinet cieni zaleca stworzenie „mapy drogowej”, dotyczącej przygotowania ustawy o zdrowiu publicznym. Wskazuje także umożliwienie szpitalom, posiadającym kontrakty z NFZ, świadczenie usług komercyjnych w sposób cywilizowany, bez konieczności zakładania fundacji przyszpitalnych.
Ministerstwo Zdrowia winno przygotować rozporządzenia do nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia w kwestii dopuszczalnych do sprzedaży produktów żywnościowych w sklepikach szkolnych oraz podawanego jedzenia na stołówkach szkolnych i przedszkolnych jako ważny element edukacji zdrowotnej i przyczynek do podnoszenia poziomu zdrowia publicznego.

Ważne i konieczne jest podjęcie działań zmierzających do zwiększenia liczby lekarzy w określonych specjalnościach ( np. patomorfologów, geriatrów) oraz pielęgniarek, między innymi poprzez stosowne zachęty do wybierania tych zawodów i wzrost nakładów finansowych na ich kształcenie. Aktualne wskaźniki ilości lekarzy i pielęgniarek na 1000 mieszkańców w Polsce znacznie odbiegają od średnich europejskich i stanowią zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Pozytywnie natomiast oceniono determinację Ministerstwa Zdrowia we wprowadzeniu od stycznia 2015 roku ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, czyli tzw. pakietu onkologicznego i kolejkowego.

Poparcie gabinetu zyskało ustanowienie pełnomocnika rządu ds. ustawy dotyczącej zdrowia publicznego, którą została Beata Małecka-Libera, bo zdaniem BCC daje to nadzieję, że w roku 2015 ruszą intensywne prace nad projektem tej ustawy, która ma stworzyć ramy dla systemu zdrowia publicznego w Polsce.
Gabinet skrytykował tryb i sposób wdrażania pakietu onkologicznego i kolejkowego oraz brak rzetelnego wyliczenia kosztów wprowadzenia tej reformy i wskazania źródeł jej finansowania w budżecie 2015.
"Pakiet tych ustaw został przygotowany bez zachowania koniecznych konsultacji publicznych na 3 etapach procesu legislacyjnego tj. analizy regulacyjnej problemu, założeń do projektu ustawy i projektu ustawy. Ograniczony dialog ze środowiskiem medycznym w sprawie tego pakietu spowodował problemy z dostępem pacjentów do usług podstawowej opieki zdrowotnej i zamknięciem gabinetów lekarskich do 5 stycznia 20" - ocenia BCC.

To tylko niektóre ze wskazań GGC BCC. Natomiast działania premier Ewy Kopacz zostały ocenione na 3,5 punktu, a więc o 0,5 pkt. lepiej od oceny działań poprzedniego szefa rządu, Donalda Tuska, w III kw. 2014 r.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.