Gruźlica – to nie koniec wojny

Udostępnij:
Gruźlica wciąż zbiera ogromne żniwo. Nadal stanowi problem zdrowia publicznego, pomimo intensywnych działań w zapobieganiu i leczeniu. Na świecie choroba zabija około półtora miliona osób rocznie, w Polsce sześćset.
-Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w 2013 roku na gruźlicę zmarło na świecie półtora miliona osób, a zapadło na nią około 9 milionów ludzi. Większość przypadków schorzenia wykryto w Azji i Afryce. Kraje o największej liczbie chorujących to Indie, Chiny i Nigeria – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. WHO ocenia, że 3 miliony osób z gruźlicą nie dostało właściwego leczenia, ponieważ nie miało dostępu do systemu opieki zdrowotnej.

W Polsce w 2013 roku zarejestrowano 7250 przypadków gruźlicy, było to o 292 zachorowania mniej niż w roku poprzednim i 2243 mniej, niż dziesięć lat wcześniej. Należymy już do krajów o niskiej zapadalności, jednak nadal wyższej, niż średnia w Unii Europejskiej.

Jak podaje gazeta najczęstszą postacią choroby jest gruźlica płuc. W 2013 roku stanowiła ponad 94 procent wszystkich przypadków. Najwięcej osób ze schorzeniem jest w grupie powyżej 65 lat. W 2012 roku gruźlica była w naszym kraju przyczyną zgonu 630 osób.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.