Hamankiewicz do Radziwiłła: Minister powinien dążyć do zwiększenia liczby rezydentur

Udostępnij:
- Obecna struktura demograficzna specjalistów powoduje, że konieczna jest dbałość o zapewnienie jak najlepszych warunków szkolenia specjalizacyjnego, dlatego zwracam się z prośbą o wyjaśnienie przyczyn zmniejszenia finansowania rezydentur w roku 2017 oraz o rozważenie zmiany tej decyzji - napisał prezes NRL do ministra zdrowia.
Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej:
- Przypominam, że stanowisko samorządu lekarskiego w sprawie dostępu do kształcenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów jest od wielu lat niezmienne. Opowiadamy się za jak najszerszym dostępem lekarzy i lekarzy dentystów do kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w ramach rezydentury. W apelu nr 12/15/VII Naczelnej Rady Lekarskiej z 4 grudnia 2015 roku do ministra w sprawie kierunków zmian systemu opieki zdrowotnej, zasad wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty oraz kształcenia przed i podyplomowego w tych zawodach rada wskazała, że minister powinien dążyć do zwiększenia dostępności do specjalizacji finansowanych ze środków publicznych poprzez zwiększenie liczby rezydentur oraz zapewnienie finansowania obowiązkowych szkoleń i dyżurów z budżetu państwa. Zmniejszenie kwoty przeznaczonej na finansowanie rezydentur w roku 2017 budzi zatem uzasadniony niepokój środowiska lekarskiego. W czasie posiedzenia Komisji Zdrowia w dniu 20 października 2016 r. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wskazywali wprawdzie, że część miejsc rezydenckich nie została wykorzystana, należy to jednak traktować jako impuls do zmiany i uelastycznienia zasad naboru na specjalizacje w trybie rezydenckim, a nie jako uzasadnienie dla zmniejszania finansowania rezydentur.

Przypominam również, że Naczelna Rada Lekarska zgłaszała postulaty wprowadzenia ogólnopolskiego systemu przyznawania miejsc specjalizacyjnych. System taki dawałby szanse na lepszy, oparty o bardziej sprawiedliwe kryteria, nabór na specjalizację. Za nadmiernie rygorystyczne samorząd lekarski uznaje także ograniczenia w dostępie do rezydentury przewidziane w art. 16ea ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Naczelna Rada Lekarska proponowała także dokonanie przeglądu przepisów określających warunki, jakie powinny spełniać jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia specjalizacji, pod kątem eliminacji z tych przepisów wymogów, które nie są konieczne do realizacji programu specjalizacji, a utrudniają ubieganie się o status jednostki akredytowanej do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego. Wprowadzenie zbyt surowych wymogów dla jednostek uprawnionych sprawia, że ograniczona jest dostępność miejsc szkoleniowych.

Obecna struktura demograficzna specjalistów powoduje, że konieczna jest dbałość o zapewnienie jak najlepszych warunków szkolenia specjalizacyjnego, dlatego zwracam się z prośbą o wyjaśnienie przyczyn zmniejszenia finansowania rezydentur w roku 2017 oraz o rozważenie zmiany tej decyzji.

Przeczytaj również: "Kornowska i Matecka: Niezrozumiałe jest dlaczego nie zapewni się elementarnej możliwości rozwoju dla młodych absolwentów".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.