Holocaust wydłużył im życie

Udostępnij:
Osoby, głównie polskiego pochodzenia, które przeżyły Holocaust, żyją dłużej - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Hajfie w Izraelu i Uniwersytetu w Leiden w Holandii.
W PLoS ONE opublikowano niedawno wyniki pierwszego badania poświęconego ludności żydowskiej polskiego pochodzenia, która wyemigrowała do Izraela przed i po II wojnie światowej.
Naukowcy z obu uczelni opracowali dane 55,2 tys. imigrantów z Krajowego Instytutu Ubezpieczeń Izraela. Skupiono się na osobach, które w 1939 r. były w wieku od 4 do 20 lat. W efekcie wyselekcjonowano grupę imigrantów sprzed wojny, oraz tych, którzy przybyli do Izraela po wojnie.
Wyniki były zaskakujące – okazało się, że osoby ocalałe z Holocaustu żyły o 6,5 miesiąca dłużej niż przybyłe do Izraela przed wojną. Co ciekawe – wśród tych, którzy dotarli po wojnie, odwróciła się „statystyczna” różnica w długości życia między kobietami i mężczyznami. Mężczyźni żyli średnio o 14 miesięcy dłużej niż kobiety.
Jak wyjaśnia prof. Avi Sagi-Schwartz z Uniwersytetu w Hajfie: - Wydłużenie życia może wiązać się z traumatycznymi przeżyciami, które spowodowały osobisty, wewnętrzny rozwój i zrozumienie istoty i sensu życia. Drugi powód jest prawdopodobnie prozaiczny. Osoby, które przeżyły, były silniejsze psychicznie, a ich „genetyczna” budowa, odporność fizyczna, były na tyle silne, że odbiło się to na przeżywalności.
Autorzy wyciągnęli także wniosek dla współczesnych systemów ochrony zdrowia, które według nich, powinny się cechować większą – jak to określono - empatią społeczno-emocjonalną.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.